Službena stranica Vlade HNŽ/K
Na tragu zaduženja Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije, Vlada HNŽ-a na prošlotjednoj je sjednici razmatrala Informaciju o stanju u osnovnomu i srednjemu obrazovanju u HNŽ-u koju je priredilo Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa te zadužila resorno ministarstvo iznijete sugestije i primjedbe ugraditi u konačni tekst Informacije.
Nakon što je Ministarstvo danas dostavilo dorađen dokument u obliku iscrpne raščlambe i pregleda ukupnoga stanja u prosvjeti kako na osnovnoškolskoj tako i na srednjoškolskoj razini, sazvana je žurna telefonska sjednica Vlade na kojoj je taj dokument i usvojen te upućen županijskoj skupštini.
Današnje izdanje tiskovine Dnevni avaz donosi razgovor s predsjednicom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marijom Buhač, objavljen pod naslovom ''Teret kataklizme u Jablanici nadilazi naše mogućnosti''. Razgovor je vodila novinarka Meliha Smajkić, a na stranici Vlade prenosimo ga u cijelosti:
Marija Buhač na čelu je Vlade Hercegovačko-neretvanske županije nešto više od godinu dana. Upravo je protekla godina u ovomu dijelu BiH bila prilično izazovna i obilježena brojnim događajima. Predsjednica Vlade HNŽ-a u intervjuu za naš list osvrće se na neke od njih, od kataklizme u Jablanici i u Konjicu do štrajka prosvjetnih djelatnika, ali govori i o odnosima u radu županijske Vlade u kojoj su kadrovi triju stranaka, HDZ-a BiH, SDA i SDP-a.
Možete li, u najkraćemu, rezimirati proteklu godinu? Koliko ste zadovoljni radom Vlade HNŽ-a na čijem ste čelu?
Godinu iza nas obilježili su brojni izazovi tako da je teško u nekoliko rečenica napraviti rezime svih tih događanja. Ako govorimo isključivo o radu Vlade, mislim da smo odgovorili zadaći, ali uvijek ističem kako će konačan sud o našemu radu dati žitelji ove županije.
Nažalost, u dijelu HNŽ-a, u Konjicu i u Jablanici, dogodile su se smrtonosne poplave. Tragično su izgubljena 24 života, brojne obitelji su razorene, katastrofa je ostavila pustoš, materijalna šteta je ogromna... Jasno je kako Vlada HNŽ-a nije u mogućnosti podnijeti teret saniranja posljedica te kataklizme, ali je li se moglo učiniti više? Imate li kontakte s višim razinama vlasti u svezi s obnovom tih područja?
Spomenuvši izazove u protekloj godini, mislila sam i na strašnu tragediju koja je pogodila Jablanicu i Konjic kada su 24 naša sugrađanina izgubila život, a brojni ostali bez domova, uz iznimnu materijalnu štetu i na privatnoj i na javnoj imovini. Kao Vlada, i u toj smo izvanrednoj situaciji učinili maksimum kako bismo život na tomu prostoru koliko-toliko vratili u normalne okvire. Prvih je dana fokus bio na spašavanju i potrazi za nestalima, a potom na pružanju materijalne potpore i žurnom saniranju posljedica, za što smo dosad izdvojili više od 6,5 milijuna KM. Teret ove kataklizme daleko nadilazi naše mogućnosti i naravno da komuniciramo i s drugim razinama vlasti, zajednički tražeći najbolja rješenja za pomoć i obnovu nastradalih područja. I ovom prigodom zahvaljujem prijateljima iz okruženja koji su nam među prvima nesebično priskočili u pomoć.
Štrajk prosvjetnih djelatnika je, umjesto dijalogom i postizanjem rješenja, prekinut sudskom odlukom.
Duboko sam razočarana time što štrajk prosvjetnih djelatnika nije okončan dijalogom socijalnih partnera nego o njegovoj zakonitosti mora odlučivati sud. No, bez obzira na konačnu sudsku odluku, jedino dugoročno i održivo rješenje jest postizanje dogovora, a naša spremnost za razgovore nikada nije bila upitna.
Na poziciji ste na kojoj puno toga ovisi o politici. Kako funkcionira Vlada u kojoj su HDZ BiH, SDA i SDP?
Našu suradnju mogu ocijeniti vrlo korektnom. Razumljivo je da neka pitanja traže više vremena, energije i dijaloga, ali na kraju sve odluke donosimo usuglašeno, što pokazuje i činjenica da Vlada nije imala zastoja u radu. Očekujem da ćemo na tim temeljima uspješno broditi i kroz ostatak mandata.
Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije objavilo je popis šifri studenata prijavljenih na Natječaj za dodjelu osnovnih stipendija za akademsku 2024. / 2025. godinu.
Popis je dostupan na mrežnoj stranici Ministarstva: https://www.monkshnk.gov.ba/Obavijest/PregledHR/15057
Pravo prigovora na rezultate ističe u roku od pet dana od dana objave, a prigovore je moguće poslati na e-adresu: prigovori@monkshnk.gov.ba
Nakon razmotrenih prigovora, Ministarstvo će objaviti Odluku o dobitnicima osnovnih stipendija za akademsku 2024. / 2025. godinu te utvrditi raspored termina potpisivanja ugovora.
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je, 35. sjednici usvojila Odluku o izboru zdravstvenih ustanova s kojima će Zavod zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a sklopiti ugovor o pružanju zdravstvenih usluga za 2025. godinu, a riječ je o uslugama koje se financiraju iz sredstava Zavoda. Odlukom su utvrđene zdravstvene ustanove koje će obavljati djelatnosti primarne, sekundarne i tercijarne razine zdravstvene zaštite za osiguranike ZZO-a HNŽ-a. Vlada je dala i suglasnost na Pravilnik o vrstama vlastitih javnih prihoda ZZO-a HNŽ-a.
Na tragu zaduženja Skupštine HNŽ-a, Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa priredilo je Informaciju o stanju u osnovnom i srednjem obrazovanju u HNŽ-u o kojoj je Vlada danas raspravljala te zadužila resorno ministarstvo da iznijete sugestije i primjedbe ugradi u konačni tekst Informacije.
Na sjednici je prihvaćeno Izvješće o radu Koordinacijskoga tima Vlade HNŽ-a za borbu protiv trgovine ljudima na području Županije za 2024. godinu, a Tim je zadužen izraditi prijedlog novoga akcijskog plana za provedbu Strategije suprotstavljanja trgovine ljudima u BiH za razdoblje do kraja 2027. koji će biti dostavljen Vladi HNŽ-a na usvajanje.
Vlada je usvojila i Izvješće o provedenim aktivnostima i postignutim ciljevima kroz Program utroška novčanih sredstava planiranih Izmjenama i dopunama Proračuna HNŽ-a Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša s pozicije ''Tekući transferi drugim razinama vlasti – Manifestacije iz turizma''.
Na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ-a prihvaćena su izvješća o planu i provedbi jesenske sjetve, o berbi grožđa te o žetvi sitnih žita za 2024. godinu. Prihvaćena je i Informacija Ministarstva gospodarstva o stanju poduzetništva i obrta na području HNŽ-a u 2023. godini. Usvojen je i niz odluka o dodjeljivanju koncesija za obavljanje elektroprivredne djelatnosti proizvodnje, prijenosa i distribucije električne energije izgradnjom elektroenergetskih objekata – solarnih fotonaponskih elektrana na području Čapljine, Čitluka, Konjica i Mostara.
Današnji broj Večernjega lista, izdanja za BiH, donosi opsežan razgovor s predsjednicom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marijom Buhač, objavljen pod naslovom ''Ne manjka nam odlučnosti i hrabrosti crpiti snagu iz uspjeha, učiti iz pogrešaka i odgovorno raditi svoj posao''. Tekst koji je pozicioniran i na naslovnici tiskovine i koji obrađuje nekoliko vitalnih tema za sadašnjost i budućnost HNŽ-a, prije svega pitanje donošenja i primjene seta novih zakona, u podnaslovu ističe poruku '' Ultimativno odbijam kupovati socijalni mir nerealnim planiranjima i obećanjima bez uporišta u stvarnim proračunskim mogućnostima''. Razgovor koji je vodio novinar Dario Pušić prenosimo u cijelosti:
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije u aktualnom sazivu izišla je iz prve godine svojega mandata koji je otpočeo preuzimanjem dužnosti 9. studenog 2023. Samim imenovanjem, preuzeli su vruć krumpir štrajka zdravstvenih djelatnika koji su uspješno riješili, a kroz proteklih godinu i mjesec dana susreli su se s nizom izazova, od konačnoga rješavanja gorućih pitanja popunjavanja nedostajućih upravljačkih i policijskih kadrova u MUP-u, uvođenja demografskih mjera za mlade, potom nezahvalnih okolnosti u kojima je nužno očuvati stabilnost Proračuna i županijske likvidnosti, preko tragične prirodne katastrofe s velikim brojem ljudskih žrtava iz listopada prošle godine, do aktualnoga štrajka prosvjetnih djelatnika.
U svemu tomu, godinu su uspjeli zaključiti isplatom jednokratne financijske potpore svim proračunskim korisnicima te usvajanjem čak pet vitalnih zakona za budućnost Županije.
Predsjednice Buhač, kako biste sami ocijenili rad Vlade HNŽ-a u 2024. godini?
- O našem će radu konačni sud svakako dati žitelji ovoga prostora, kako to demokratski uređeno društvo i predviđa, ali budući da me pitate za mišljenje o protekloj godini i načinu na koji smo kolege ministri i ja odgovorili izazovima, a dominantno je riječ o naslijeđenim problemima koji tište našu sadašnjicu, kada podvučem crtu iskreno sam zadovoljna radom Vlade kao kolektivnoga tijela koje je preuzelo odgovornost za HNŽ u ne tako zahvalnom trenutku. Svakako, postoje neki segmenti kojima smo mogli posvetiti više pozornosti i vjerojatno učiniti i nešto više, ali često su ishodi suočavanja s određenim pitanjima stvar spleta okolnosti koje u konačnici i odrede uspješnost našega rada, odluka koje donosimo i poteza koje povlačimo. Ono što je sigurno, ne manjka nam odlučnosti i hrabrosti crpiti snagu iz uspjeha, učiti iz pogrešaka i odgovorno raditi svoj posao.
Aktualni štrajk prosvjetnih djelatnika ipak navlači sjenu na ukupan dojam o godini koja je iza nas?
- Ne mogu biti zadovoljna činjenicom da je u javnosti trenutačno glavna tema štrajk prosvjetnih djelatnika koji je zasjenio i u drugi plan gurnuo sve druge aktivnosti Vlade, ali i sve druge pojave u našem društvu uopće. No, to je razumljivo kada uzmete u obzir činjenicu koliko tjedana su učenici u HNŽ-u bili izvan školskih klupa i koje je razmjere poprimilo medijsko razračunavanje unutar tih procesa.
Duboko sam razočarana time što štrajk prosvjetnih djelatnika nije okončan dijalogom socijalnih partnera, nego je o njegovoj zakonitosti morao odlučivati odnosno odlučuje sud. Međutim, i unatoč tomu i bez obzira na konačnu sudsku odluku, jedino dugoročno i održivo rješenje jest postizanje dogovora, a naša spremnost za razgovore nikada nije bila upitna. Da se ne vraćam na sve što je više puta ponovljeno, zaključit ću jasnom porukom kako je stabilnost javnih financija Vladin prvi prioritet, a možemo ju održati samo ako financijama gospodarimo odgovorno. Ultimativno odbijam kupovati socijalni mir nerealnim planiranjima i obećanjima bez uporišta u stvarnim proračunskim mogućnostima. Zato i ovom prigodom pozivam socijalne partnere na razumnost i realno sagledavanje stvarnosti kako bismo iz svega konačno izišli realnim i održivim dogovorom. K tomu, tek nas čeka otvaranje pitanja kvalitete našega prosvjetnog sustava i iznimno loših međunarodnih pokazatelja ishoda učeničkih postignuća odnosno otvaranje pitanja reformi koje su nužno pred nama.
U ovomu se trenutku ipak doima kako će i ovu godinu obilježiti sindikalna nezadovoljstva?
- Upravo zato moramo donijeti zakone koji će sustavno riješiti trenutačna otvorena pitanja i vrlo jasno utvrditi i pitanje plaća, povećanja plaća, naknada i ostaloga. Sve to kako bismo izjednačili pojedina prava svih proračunskih korisnika odnosno utvrdili jasan sustav i okvir za utvrđivanje samoga iznosa plaća, njihova porasta, ali i ulogu svih dionika toga sustava. Vlada mora upravljati sustavom kako bi on bio stabilan, održiv i kako bi se planski razvijao, a ne donositi ad hoc rješenja po određenim pojavama. Tu, prije svega, mislim na Zakon o plaćama, Zakon o državnim službenicima i sl.
Često ste isticali kako je važno održati razvojnu proračunsku dimenziju, što u ovim okolnostima nije zahvalna zadaća. Međutim, uspjeli ste aktivirati značajnu demografsku mjeru za mlade bračne parove te na samom isteku godine odgovoriti i na inflatorni porast životnih troškova?
- Jednokratnu financijsku pomoć svim proračunskim korisnicima u iznosu od 1000 KM isplatili smo na izričito traženje sindikalnih organizacija, a na tragu pripadajuće odluke Vlade FBiH o mogućnosti takvoga načina ublažavanja porasta osnovnih životnih troškova. Iskreno, nisam sretna s takvim pristupom, osobito pokraj umirovljenika i niza socijalno ugroženih kategorija našega pučanstva s kojima dijelimo svakodnevnicu.
Međutim, ispoštovali smo to traženje naših socijalnih partnera, unutar čitavoga niza poteza koje smo povukli na tragu poboljšanja materijalnog statusa proračunskih korisnika iz svih sektora i resora, od prosvjete, preko policije do zaposlenika u javnoj upravi.
Vezano za demografsku mjeru koju spominjete, Vlada je za proteklu godinu donijela Odluku o subvencijama poreza za mlade pri kupnji prve nekretnine ili građevinskoga zemljišta i za tu namjenu smo osigurali 750.000 KM proračunskih sredstava.
Subvencije su isplaćene korisnicima koji su, po javnom pozivu, ostvarili prava na refundiranje plaćenoga poreza, a raduje me što je prošle godine gotovo 80 mladih obitelji dobilo sredstva po ovomu osnovu. Ovu ćemo mjeru svakako nastaviti i u ovoj godini, uz razmatranje modela izmjene odluke kako bi još veći broj mladih mogao koristiti ovo pravo.
Napravili ste iskorak po pitanju usvajanja novih zakona ili, pak, izmjena i dopuna postojećih. Pobrojite nam što to konkretno znači za žitelje HNŽ-a odnosno koje ste promjene osigurali?
- Na tim smo zakonima, uza sve nedaće koje su se isprječivale na putu, uporno radili cijelu godinu i neki su u obliku nacrta, a neki su u obliku prijedloga prošli skupštinski postupak tako da ćemo ih uskoro imati na snazi u punom obujmu. Riječ je o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom, potom Zakonu o socijalnoj skrbi te o zakonima koje HNŽ dosad uopće nije imala: Zakon o kulturi, Zakon o upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrada te Zakon o studentskom radu u HNŽ-u.
Osim toga, vrijedi podsjetiti i na činjenicu da smo, na prijedlog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, usvojili i novu listu lijekova obveznoga zdravstvenog osiguranja HNŽ-a kojom su na tržište vraćeni i strani proizvođači, ali i uvršteno čak 135 novih zaštićenih naziva lijekova.
Idemo redom, što konkretno donose Izmjene i dopune Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom?
- Najvažnija izmjena u tomu je što smo propisali da pravo na dječji dodatak, bez obzira na visinu prihoda zajedničkoga kućanstva, pripada svoj djeci bez jednoga ili oba roditelja, kao i djeci oboljeloj od zloćudnih bolesti. Te smo izmjene radili vodeći se načelom socijalne pravednosti i osjetljivosti prema potrebama djece bez roditelja i teško oboljele djece i članova njihovih obitelji.
Osim toga, utvrdili smo rok unutar kojega poslodavci centrima za socijalnu skrb mogu podnijeti zahtjev za povrat novčanih sredstava isplaćenih umjesto plaće majci u radnomu odnosu za vrijeme izostanka s posla poradi trudnoće, poroda i njege djeteta. Kada govorimo o fiskalnim učincima tih izmjena, u proračunu za 2025. planirali smo dodatna sredstva za njihovu provedbu. U skladu s procjenama centara za socijalni rad prema kojima će opisana prava ostvarivati otprilike 500 djece bez jednoga ili oba roditelja odnosno procjenama Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi prema kojima u pravo uvodimo 30 djece s teškim zloćudnim oboljenjima.
S druge strane, govoreći o socijalno najugroženijoj kategoriji naših sugrađana, istoga su dana na sjednici Skupštine usvojene i Izmjene i dopune Zakona o socijalnoj skrbi HNŽ-a?
- Taj je zakon dugo na snazi, ali su njegove ranije odredbe obuhvaćale relativno mali broj korisnika koji su mogli ostvariti prava koja zakon propisuje. Zato smo odlučili ići s proširenjem prava i samih usluga unutar socijalne skrbi što povećava i sami broj korisnika. Prijedlog novoga zakona preciznije utvrđuje korisnike, dopunjuje ih i revidira uvjete za ostvarivanje prava na stalnu novčanu pomoć, propisuje socijalne usluge i razrađuje način njihova pružanja, propisuje postupak registriranja udruga građana, zaklada, vjerskih zajednica i drugih pravnih osoba za obavljanje djelatnosti socijalne zaštite te uvodi obvezni unutarnji i stručni nadzor nad radom pružatelja socijalnih usluga. Najvažnije promjene su preciznije utvrđen i proširen krug korisnika prava i usluga u sustavu socijalne zaštite. Također, uveli smo i nove kategorije djece korisnika, i to dijete koje je u sukobu sa zakonom, riziku od razdvajanja, žrtva obiteljskoga ili drugoga nasilja, žrtva trgovine ljudima, žrtva zloupotrebe psihoaktivnih sredstava i drugih oblika ovisnosti, dijete bez pratnje ili maloljetna trudnica. Uveli smo i nove kategorije punoljetnih osoba korisnika, a to su žrtve obiteljskoga ili drugoga nasilja, žrtve trgovine ljudima, ovisnici o psihoaktivnim sredstvima i drugim oblicima ovisnosti te beskućnici. Proširena su postojeća i uvedena nova prava u sustavu socijalne skrbi, a riječ je o stalnoj novčanoj pomoći, potom mjesečnoj naknadi djetetu kojemu troškove usluge smještaja izmiruje županijski proračun te pravu na naknadu za redovito studiranje.
To zasigurno nosi izrazita povećanja na proračunskoj stavci za ovo područje?
- Istina je kako Izmjenama i dopuna Zakona o socijalnoj skrbi značajno povećavamo broj korisnika koji mogu ostvariti određena prava, ali to je i bila intencija kojom smo krenuli u taj postupak. Naravno, time uvećavamo i financijske iznose koje korisnici tih prava ostvaruju. Važno je naglasiti kako radimo na tomu da centri za socijalnu skrb koji su ključni u provedbi ovih zakona, pojednostave postupke za ostvarivanje prava kako bi naši sugrađani kojima ta prava pripadaju mogli, uz osjetno manje administrativnih koraka i prepreka, svoja prava i ostvariti. Naš cilj i želja su obuhvatiti što više ljudi u stvarnoj potrebi i omogućiti im što lakšu dostupnost korištenja tih prava. Fiskalni učinci primjene Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom i Zakona o socijalnoj skrbi koji obuhvaća i civilne žrtve rata, znače da ćemo u proračunu za 2025. za njihovu provedbu izdvojiti ukupno 21.202.000 KM.
Godinu ste zaključili i usvajanjem triju potpuno novih zakona koje Hercegovačko-neretvanska županija dosad uopće nije imala, primjerice Zakona o kulturi…
- Mi smo prva Vlada koja je odlučna u tome da ovu iznimno bitnu granu života naše zajednice zakonski uredimo. Resorno ministarstvo priredilo je nacrt zakona i on je, možemo kazati, prošao prvo čitanje. S obzirom na činjenicu da je riječ o Zakonu koji prvi put donosimo, bit će potrebna najšira moguća rasprava svih dionika na koje se njegove odredbe odnose i čije će djelovanje regulirati kako bismo, kroz mišljenja i prijedloge ljudi i organizacija kojima je kultura osnovna djelatnost, u konačnici iznjedrili najbolja rješenja.
Cijeneći činjenicu da želimo sustavno urediti javni interes u kulturi, ostvarivanje javnoga interesa u kulturi, djelatnosti kulture i nositelje djelatnosti u kulturi, financiranje i poticaj kulturnom razvitku, nadzor kao i druga pitanja od značaja za kulturu, razumjet ćete zašto držim kako je do usvajanja konačnoga teksta toga zakona potrebno podrobno proći sve nužne korake.
Činjenica koju treba otvoreno kazati jest kako su brojne poteškoće u radu na području kulture proizlazile upravo iz nedostatne zakonske regulative, što nas je i ponukalo uhvatiti se s tim u koštac i konačno urediti sva ključna pitanja od značaja za kulturu, štiteći pritom vitalne nacionalne interese svih konstitutivnih naroda unutar kojih kultura ima identitetsku ulogu.
Iz sličnih razloga manjka zakonske regulative i objektivnih problema na terenu, javila se i potreba za donošenjem Zakona o upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrada?
- Točno. Nužno je bilo zakonski urediti i to područje. Podsjetiti ću na to da je taj zakon Skupština HNŽ-a donijela još 2005. godine. No, kako se u praksi uvidjelo niz propusta i nedostataka, a kako je spomenuti zakon trebalo uskladiti sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH iz 2013., bilo je bolje ne ići u izmjene postojećega nego napraviti novi Zakon. Prednacrt je u dva navrata proslijeđen svim jedinicama lokalne samouprave, kao i svim upraviteljima zgrada na razini HNŽ-a, kako bi mogli dati primjedbe, sugestije i mišljenja.
Po dobivanju svih mišljenja Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja dio je primjedbi ugradilo u tekst Zakona, održali smo niz javnih rasprava te je zakon u obliku nacrta razmatran na Skupštini. Do njegova konačnog usvajanja razmotrit ćemo sve prijedloge i primjedbe skupštinskih zastupnika, a oni koji imaju tendenciju poboljšanja zakonskih rješenja bit će ugrađeni u odredbe, o kojima će se Skupština u konačnici i odrediti.
Javnost je pozitivno reagirala i na Zakon o studenskom radu u HNŽ-u?
- Riječ je o još jednom zakonu koji prvi put donosimo u našoj županiji, a svakako je među prvima i kada govorimo o cjelokupnoj FBiH. Činjenica je da svjedočimo brojnim djelatnostima u kojima sudjeluju studenti i držimo kako se takvim zakonom na ispravan način uređuju prava i obveze, kako samih studenata tako i izvođača i naručitelja posla te posrednika tijekom studenskoga rada, kao i sva ostala pitanja iz obavljanja studenskih poslova. Inicijativa za donošenje toga zakona potekla je iz Skupštine, a mi smo kao Vlada nedvojbeno zainteresirani za uređenje i toga segmenta našega društva, osobito u svjetlu činjenice da je Mostar sveučilišni grad. Uvjerena sam kako ćemo Zakonom o studentskom radu pomoći i studentima i poslodavcima koji u svojim poslovima često angažiraju mlade ljude.
Što očekujete od 2025. godine?
- Kolegama u Vladi jasno sam kazala kako prioritet naših aktivnosti u ovoj godini mora biti donošenje novih i izmjena postojećih zakona kako bismo pojednostavili procedure na svim životnim područjima. Vjerujem kako ćemo vrlo skoro, zapravo odmah nakon usvajanja proračuna, usvojiti i program rada Vlade za 2025. u kojemu će biti prepoznate aktivnosti na području koje sam upravo spomenula. Svjesna sam izazova koji stoje pred nama. Imamo obvezu nastaviti skrbiti i pomagati područja naše županije koja su stradala u poplavama za koja smo u 2024. izdvojili više od 6,5 milijuna KM. Također, i obvezu poticanja razvitka gospodarstva i donositi nove mjere koje će biti razlogom da ljudi, prije svega mladi, ostaju na ovim prostorima i budućnost svojih obitelji planiraju upravo ovdje. Za to treba još puno rada i puno vidljivih pomaka a, kako sam rekla, nama volje i snage ne nedostaje, ali nam treba i potpora svih dionika tih procesa.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- sljedeća ›
- posljednja »
Na dnevnom redu današnjega zasjedanja Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije je i Odluka o usvajanju Strategije za mlade HNŽ-a za razdoblje od 2023. do 2028. godine, zajedno s pripadajućim Akcijskim planom. Predsjednik Vlade HNŽ-a, Nevenko Herceg za Fenu je izjavio kako je Vlada HNŽ-a, vođena idejom da mladi moraju imati svoj zajamčen prostor u društvenim gibanjima i stvarnu mogućnost utjecaja na procese, donijela Strategiju za mlade s nakanom otvaranja prostora mladim ljudima za razvijanje kreativnosti i slijeđenja ambicija na putu razvitka lokalne zajednice.
-Na izradi Strategije radili su relevantni pojedinci, stručnjaci iz različnih polja djelovanja, a u radnoj su skupini bili i predstavnici mladih osoba koji su dali snažan doprinos provedbi istraživanja, analizi rezultata i stvaranju teksta Strategije. Taj dokument utvrđuje probleme i potrebe mladih, razvija strateške smjerove djelovanja i ciljeve kako bismo unaprijedili položaj mladih i zadovoljili njihove potrebe. Sve je bazirano na ishodima provedenih istraživanja, komentirao je Herceg.
Pojasnio je kako su u Strategiji razrađeni programi za područja obrazovanja, kulture, zapošljavanja, stambene politike, socijalne i zdravstvene politike, potom područja slobodnoga vremena i mobilnosti, sigurnosti mladih i dr.
-Ova je Vlada višestruko posvjedočila svoju okrenutost pružanja potpore mladima u brojnim segmentima življenja, školovanja i rada. Ponosan sam na činjenicu da smo vlastitim sredstvima i, dijelom, u suradnji s Federalnim zavodom za zapošljavanje te Službom za zapošljavanje HNŽ-a, u našem mandatu osigurali prvo radno iskustvo za više od 1000 mladih ljudi u zvanjima za koja su se školovali, dok smo u Proračunu za 2023. za tu namjenu planirali dodatnih 5 milijuna KM. Stipendiramo više od 3000 studenata, prvi smo pokrenuli programe potpore mladim znanstvenicima, obnavljamo i unaprjeđujemo školske zgrade, školske dvorane, podsjetio je prvi čovjek županijske vlade.
Strategijom su utvrđena četiri strateška cilja. Prvi je promovirati i unaprijediti programe zapošljavanja mladih i usmjeriti stambene politike za mlade. Drugi je unaprijediti uvjete za ostvarivanje prava mladih iz područja socijalne i zdravstvene skrbi. Treći je poboljšati aktivno i kreativno slobodno vrijeme i mobilnost mladih u sigurnomu okružju. Četvrti je promicati važnost odgojno-obrazovnoga sustava i kulturno-umjetničkoga aktivizma.
-Kakvoća Strategije ogleda se u njezinoj razradbi. Tako su za svaki navedeni cilj utvrđene mjere i aktivnosti koje izravno utječu na rješavanje problema i zadovoljavanje potreba mladih. Radom na ispunjavanju utvrđenih ciljeva, bit će stvoreni uvjeti za afirmiranje mladih, smanjen odlazak mladih iz zemlje, izgrađen konstruktivan i partnerski odnos s organizacijama koje okupljaju mladež, sve s ciljem postizanja više razine dobrobiti mladih ljudi u društvu. Sve to u konačnici će doprinijeti i gospodarskomu, kao i društvenomu razvitku Županije, poručio je Herceg.
Potaknut istupom mostarskih gimnazijalaca, učenika Gimnazije fra Grge Martića, koji su, u sklopu Projekta Civitas, pozvali na zakonsko rješenje pitanja uvođenja psihologa u srednje škole na prostoru Hercegovačko-neretvanske županije, predsjednik županijske vlade Nevenko Herceg iskazuje javnu potporu tomu poticaju, pozdravljajući aktivno uključivanje mladih u sve društvene tijekove u zajednici.
Dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko – neretvanske županije je u izjavi za Fenu podsjetio na činjenicu da je Vlada HNŽ-a, na samomu izmaku prošle godine, na svojoj 193. sjednici, usvojila Zaključak kojim je resorno Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa zaduženo pokrenuti aktivnosti na angažiranju psihologa u školama.
''U stalnoj sam komunikaciji s resornim ministrom i ova je tema blizu provedbe odnosno očekujem skorašnje rješenje svih nužnih pretpostavki za raspisivanje javnih natječaja za zapošljavanje psihologa u osnovnim i srednjim školama na prostoru svih gradova i općina HNŽ-a. Potrebna sredstva za financiranje troškova bruto plaća i naknada osigurali smo u Proračunu za tekuću godinu, kazao je Herceg, čvrsto se zauzimajući za realizaciju ovoga projekta, svjestan, kako ističe, stvarne potrebe uključivanja ove struke u rad naših škola.
Sagledavajući, kaže, užurbani ritam i sve izazove suvremenoga doba kojima smo izloženi, a koje na poseban način pogađaju i opterećuju mlade ljude, skrb za očuvanje mentalnoga zdravlja nije opcija nego nužnost i odgovornost za osiguranje stručne i odgovarajuće pomoći našoj djeci po ovomu pitanju leži na svima nama.
-Duboko svjesni toga, a želeći ići ukorak sa standardima visoko razvijenih europskih zemalja, mi u Vladi HNŽ-a prepoznali smo važnost ove teme i, evo, već nekoliko mjeseci radimo na njezinoj realizaciji, dodao je Herceg.
Poručujući kako se cijelo društvo mora uključiti u svojevrsno sazrijevanje i destigmatiziranje osoba koji su u potrebi za stručnom pomoći od strane psihologa, dodao je kako su pojave društvenih osuda nažalost još uvijek jako prisutne.
-Zbog toga i jest važno djeci i mladima omogućiti susret i razgovor sa stručnjakom u sredini koju poznaju i u kojoj se osjećaju sigurno, a škola svakako treba biti takvo mjesto, zaključuje čelni čovjek Vlade HNŽ-a.
Inače, Vlada HNŽ-a nastavlja sva pitanja s područja prosvjete stavljati u sami vrh svojih prioriteta, uporno podižući i radni i životni standard prosvjetnih djelatnika na cjelokupnomu prostoru HNŽ-a. Tako su, kazuje nam Herceg, u pripremi i novi kolektivni ugovori koji će našim prosvjetarima osigurati neke dodatne pogodnosti i još bolje radne uvjete, ali i zaslužene financijske naknade za njihov rad.'', izjavio je predsjednik Herceg.
Pravo na prvu stipendiju i subvenciju iz ovogodišnjeg natječaja za dodjelu stipendija i subvencija smještaja u studentske domove redovnim studentima s područja Hercegovačko-neretvanske županije u akademskoj 2022./2023. ostvario je 1.151 student, od prijavljenih njih 1.179, čime je broj stipendista premašio 3.000.
Od 1.150 studenata, njih 1.120 će koristiti pravo na stipendiju, dok je 31 student ispunio uvjete za subvenciju smještaja u studentskim domovima.
Ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa u Vladi HNŽ-a Rašid Hadžović ističe kako će stipendije od ove godine, umjesto dosadašnjih 120 iznositi 150 maraka, a subvencije smještaja umjesto 189 iznosit će 230 maraka.
- Time su Ministarstvo i Vlada HNŽ-a nastavili proaktivnu politiku usmjerenu na poboljšanje studentskog standarda, u okviru koje smo, kao i prošle godine, svim studentima omogućili dobivanje stipendije ili subvencije smještaja - podvukao je ministar Hadžović.
Kada je riječ o Javnom pozivu za pomoć mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a, Ministarstvo je uz suglasnost županijske vlade donijelo Odluku o odabiru korisnika kojom su svi kandidati koji su ispunili formalno-pravne uvjete dobili sredstva po ovom javnom pozivu.
- Ove godine na javni poziv prijavila su se 132 doktoranta, a pravo na sufinanciranje po jednom od 5 programa ostvarilo je 125 doktoranata. S obzirom na to da se ovaj projekt u HNŽ-u realizira drugu godinu zaredom, Ministarstvo i Vlada još jednom su iskazali potporu mladim znanstvenicima, našim asistentima na njihovom akademskom putu i realizaciji istraživačkih projekata i znanstvenih radova - naglasio je ministar Hadžović.
Javni poziv za pomoć mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a, kao i protekle godine obuhvaćao je pet programa, a pravo na sufinanciranje troškova III. ciklusa obrazovanja (doktorskih studija) ostvarila su 54 doktoranta. Pravo na sufinanciranje znanstveno-istraživačkog/umjetničko-istraživačkog rada u sklopu izrade doktorske disertacije ostvarilo je 5 doktoranata, pravo na sufinanciranje troškova odbrane doktorske disertacije 12 doktoranata, pravo na sufinanciranje objavljivanja znanstveno-istraživačkih/umjetničko-istraživačkih radova u međunarodnim časopisima i sudjelovanja na međunarodnim konferencijama ostvarila su 33 doktoranta i potporu izdavanju novije znanstvene i stručne literature, te sveučilišnih udžbenika dobio je 21 doktorant.
Ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa ovim je putem svim dobitnicima stipendija, subvencija i znanstvenicima zaželio mnogo uspjeha i sreće u njihovom daljnjem radu, studiranju i usavršavanju.
Ujedno se zahvalio ministru financija u Vladi HNŽ-a Adnanu Faladžiću i svim članovima Vlade na čelu s predsjednikom Vlade Nevenkom Hercegom što su podržali ovakve aktivnosti.
Kako je ranije istaknuto iz Vlade HNŽ-a, odgoj i obrazovanje Vlada je postavila kao jedan od najbitnijih prioriteta u svomu radu.
- Sve to na tragu je širega plana demografske obnove i zadržavanja mladih na ovim prostorima, uz nezaobilazan rast i razvitak kroz osiguranje stalnoga poboljšanja općega standarda i života i obrazovanja i rada - naglasio je predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg, povodom odluke o dodjeli stipendija i subvencija.
Posebno je izrazio zadovoljstvo odlukom Vlade kojom su povećane studentske stipendije, čime je obuhvaćeno više od 3.000 studenata s prostora HNŽ-a koji su unutar Vladina programa stipendiranja i subvencioniranja.
- Na to imamo pravo biti ponosni - konstatirao je Herceg, napominjući kako ova kriza ne zaobilazi ni studentsku populaciju te kako je već neko vrijeme poticao na donošenje ovakve odluke, koju su prihvatile i kolege zastupnici i ministri, odnosno čelnici županijskih resora.
Podsjetio je da su prvi u Županiji pokrenuli programe potpore mladim znanstvenicima, a da je već poznato kako na 'leđima' ove županije počivaju najveća novčana izdvajanja za niz središnjih nacionalnih, sveučilišnih, zdravstvenih, kulturnih, prosvjetnih, medijskih, sportskih i drugih institucija.
Po njegovim riječima, samo lani za potporu mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a izdvojeno je pola milijuna maraka.
- Pomogli smo i sufinanciranje troškova III. ciklusa obrazovanja (doktorskih studija), sufinanciranje znanstveno-istraživačkoga rada u sklopu izradbe disertacije, sufinanciranje troškova obrane disertacije, sufinanciranje objavljivanja znanstveno-istraživačkih radova u međunarodnim časopisima i sudjelovanja na međunarodnim konferencijama, itd. - podsjetio je predsjednik Herceg.
Ocijenio je da Vlada HNŽ-a stalno potvrđuje maksimalnu socijalnu osjetljivost, podsjećajući na potpore školarcima, studentima, vježbenicima, pa na koncu i mladim znanstvenicima, članovima akademske zajednice.
Naime, ove školske godine osigurali su besplatne školske udžbenike za sve učenike u osnovnim školama u HNŽ-u, njih više od 16.800 u svih devet razreda osnovnoškolskoga sustava.
Također kontinuirano provode programe primanja vježbenika, osiguravajući mladim ljudima prvo radno iskustvo i, po riječima predsjednika Hercega, dosad je za više od 1.000 osoba u županijskim tijelima HNŽ-a osigurana mogućnost stjecanja jednogodišnjeg staža.
Pored toga, Vlada je osigurala jednokratnu potporu nezaposlenima s evidencije Službe za zapošljavanje, kao i za 5.500 zaposlenih korisnika županijskoga proračuna.
Na koncu, udvostručila je i novčanu potporu majkama-rodiljama, produljivši je s ranijih šest na punih dvanaest mjeseci.
https://fena.ba/article/1302956/program-stipendiranja-vlade-hnz-a-premasio-3-000-studenata-video
Skupština Hercegovačko-neretvanske županije danas raspravlja o Vladinim izmjenama i dopunama Proračuna za tekuću te o Nacrtu Proračuna HNŽ-a za 2023. godinu. Također, na dnevnom redu su Izmjene i dopune financijskoga plana Zavoda zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, kao i Prijedlog odluke o kreditnomu zaduženju Županije za realizaciju projekta izgradnje, obnove i opremanja triju bolnica u HNŽ-u.
Tim povodom dr.sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije za Fenu podsjetio je na činjenicu da njegova vlada uspijeva sve ove godine održati pozitivnu praksu usvajanja svih važnih financijskih dokumenata za sljedeću godinu prije isteka tekuće, što omogućuje stabilno i sigurno financijsko funkcioniranje cijeloga društva već s početkom kalendarske godine.
- Izgradili smo stabilnu i sigurnu županiju. Riznica nije puna, ali nije ni prazna. Proračun i dalje skrbi za sve socijalne aspekte života, ali ima i snažnu razvojnu dimenziju, a kako o od skupštinskih zastupnika očekujem potporu po svim današnjim točkama, tako i suglasnost za zaduženje kod Razvojne banke od 15 milijuna KM za dovršetak vitalnih projekata izgradnje i opremanja nove zgrade Klinike za dječje bolesti (Pedijatrije) SKB-a Mostar i niza odjela dvaju preostalih bolnica u HNŽ-u, u Mostaru i Konjicu, proračun za sljedeću godinu u konačnici će nadmašiti Proračun HNŽ-a za 2022. – komentirao je Herceg, istaknuvši kako su pred Skupštinom Izmjene i dopune Proračuna u iznosu od 325.500.000 KM.
- Tim je dokumentom Vlada potvrdila odgovornost u radu i racionalnost u upravljanju javnim financijama. Njime pravimo još snažniji iskorak, dajemo punu potporu jedinicama lokalne samouprave za njihove ideje usmjerene razvojno-socijalnim i infrastrukturnim projektima, ali i na svim drugim poljima. Njime potičemo gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, povećavamo primanja svih proračunskih korisnika. Primjerice, osim svih zakonom utvrđenih obveza, predvidjeli smo i šest milijuna KM na ime dodatne potpore proračunskim korisnicima, uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena. Potaknuti spomenutom krizom, predvidjeli smo i dodatnih tri milijuna KM na ime potpore domovima zdravlja u Županiji – ističe premijer HNŽ-a.
Pojasnio je kako je, rebalansom Financijskoga plana ZZO-a, predviđeno i dodatnih 13 milijuna KM za zdravstvene ustanove, te je i ovom prigodom javno pozvao poslodavce i osnivače bolnica i domova zdravlja u HNŽ-u da ih tih sredstava, ukupno 16 milijuna KM, omoguće isplatu potpore i zdravstvenim djelatnicima koji opravdano traže svoja prava, ali na pogrešnoj adresi.
- Ovo treba jasno iskomunicirati. Županija nije osnivač tih ustanova, a kontinuirano iznalazi načine osiguranja dodatne financijske potpore i bolnicama i domovima zdravlja. U ovih 16 milijuna, koji su dodatni plus na sve što je za zdravstvo izdvojeno u 2022. godini, ima dostatno prostora i za potporu zdravstvenim djelatnicima, gdje mislim na onaj iznos od 1.080 KM po korisniku, ali i za podmirenje niza drugih obveza i tekućih troškova – precizirao je Herceg.
Predsjednik Vlade HNŽ-a podsjetio je kako su prošloga tjedna izmirili gotovo tri milijuna KM na ime nabave udžbenika za sve osnovnoškolce, od čega su u potpunosti rasteretili sve općine i gradove. Nastavljaju i s potporom za znanstvenike, potom za projekte dvaju sveučilišta, ustrajavaju u stipendiranju i subvencioniranju više od 2.500 studenata, a i ove će godine u županijska tijela i ustanove primiti značajan broj vježbenika koji će tako steći svoja prva radna iskustva.
- U ovim izmjenama i dopunama planirali smo sredstva kojima kontinuirano poboljšavamo materijalni status korisnika koji svoja prava ostvaruju temeljem Zakona o zaštiti obitelji s djecom. Nastavljamo skrbiti za branitelje i potvrđujemo spremnost da svima njima, poglavito poduzetnicima iz te populacije, osiguramo potporu za njihove razvojno-poduzetničke projekte. Uspjeli smo riješiti pitanje osiguranja naših vjerskih službenika, pomažemo obnovu i rekonstrukciju vjerskih objekata. Značajna sredstva planiramo za rekonstrukciju i investicijsko održavanje pravosudnih, policijskih i zdravstvenih te školskih i športskih objekata i infrastrukture. Kroz projekt energetske učinkovitosti, obnovili smo na desetine objekata i sve smo bliže cilju, a to je obnova svih javnih objekata u HNŽ-u – dodao je predsjednik Vlade, dotaknuvši se i naslijeđenih obveza po pravomoćnim sudskim rješenjima i izvansudskim nagodbama.
- Te obveze sustavno izmirujemo po dinamici koja je dogovorena s našim socijalnim partnerima, a ova vlada nije generirala stvaranje niti jedne nove presude po osnovama bilo koje povrjede radničkih prava. Ponosan sam na izvrsne odnose sa sindikalnim organizacijama korisnika županijskoga proračuna. Sa svima imamo sklopljene nove kolektivne ugovore, s nizom novih i značajno unaprijeđenih radničkih prava – komentirao je Herceg poručivši kako Vlada u cijelosti ispunjava sve obveze preuzete tim kolektivnim ugovorima, potpuno opredijeljena uspješno odgovoriti krizama i, povrh svega, zaustaviti odljev mladih i visokoobrazovanih osoba.
- Na koncu, vezano za Nacrt Proračuna za 2023., po svojemu ukupnom iznosu i strukturi, na tragu je Vladina obećanja s početka mandata. Mi vodimo odgovornu politiku i poduzimamo mjere koje funkcioniranje Županije usklađuju s realnim mogućnostima i potrebama, odnosno koje su zaustavile raniju praksu proračunskoga deficita te doprinijele konsolidiranju stanja na polju županijskih javnih financija. K tomu, proračun su učinile razvojnim, sačuvavši i unaprijedivši i njegovu socijalnu dimenziju. Pred zastupnicima je danas uravnotežen proračun koji se temelji na realnoj projekciji prihoda i s njima uravnoteženim rashodima. Projicirani rashodi s jedne strane rezultat su uvažavanja realnih zahtjeva proračunskih korisnika, a s druge rezultat ostvarenja Proračuna u 2022. godini – dodaje Herceg, uz napomenu kako Nacrt donose u vrijeme kada smo suočeni s vrlo ozbiljnom gospodarskom krizom koja se ogleda u evidentnim poskupljenjima životnih namirnica i drugih proizvoda.
- No, unatoč tomu, uvjeren sam kako je planiran realno i kako ćemo zadržati stabilnost javnih financija i u godini koja je pred nama. Uz to, u ovomu smo dokumentu zadržali postojeću razinu prava, a u skladu s projekcijom rasta prihoda osnažili smo razvojnu dimenziju kroz planiranje sredstava za poticaje i potpore. Uvjeren sam kako će zastupnici danas konstruktivno raspravljati o predloženim dokumentima, kako ćemo ih zajednički unaprijediti i osigurati njihova usvajanja do kraja godine čime ćemo osigurati i realizaciju obveza koje su vezane za usvajanje, prije svega, Rebalansa proračuna za 2022. – zaključio je Herceg, poručivši kako od zastupnika očekuje prepoznavanje važnosti ovako utvrđenoga Prijedloga Izmjena i dopuna Proračuna za 2022. i Nacrta proračuna za 2023. i kako će oba dokumenta dobiti punu potporu kako bi Vlada uspjela odgovoriti izazovima i zadaćama koje su pred njom i svima nama.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je utvrđeno da promjenom pondera Kantonu Sarajevu nije povrijeđeno pravo na lokalnu samoupravu općina Centar Sarajevo, Novo Sarajevo i Ilidža koje su tražile zaštitu prava na lokalnu samoupravu.
Komentirajući ovu presudu koja se odnosi na primjenu Zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH čije su izmjene godinama tražile sve ostale županije u FBiH, dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije izjavio je za Fenu kako je Sarajevo neopravdano bilo u povoljnijemu položaju u odnosu na sve druge prostore u Federaciji te da je sada njegovo argumentirano nastojanje konačno i sudski potvrđeno što će, ocijenio je, donijeti boljitak cjelokupnoj Federaciji.
- Činilo mi se ponekad kako sam bio poprilično usamljen u javnomu prostoru kada govorimo o ovoj problematici. Da budem do kraja izravan, raduje me što su i kolege iz drugih županija konačno otvorili oči i u ključnomu trenutku javno progovorili. Pokazali smo zajednički kako više nijedna županija, osim one privilegirane, ne pristaje na ovako diskriminirajuće zakonske odrednice - poručio je predsjednik Herceg.
Dodao je kako je zbog primjene ranije verzije Zakona o pripadnosti javnih prihoda HNŽ izgubio gotovo jedan i pol godišnji proračun.
- To je novac kojim smo, kroz proteklih petnaest-šesnaest godina, mogli pokrenuti čitav niz dodatnih razvojnih projekata, još i snažnije poboljšati materijalne statuse naših proračunskih korisnika, dodatno uložiti u javnu infrastrukturu, gospodarske zone, prometno povezivanje, potom u prosvjetu, znanost, kulturu i šport… Raduje me ova vijest o presudi Ustavnoga suda FBiH i očekujem žurnu primjenu usvojenih i, evo, sudski potvrđenih izmjena predmetnoga zakona jer raspodjela javnoga novca ne smije više biti diskriminatorna i u korist samo jednog administrativnog prostora u FBiH, što je bila odlika i bivšeg sustava odnosno bivše države - zaključio je predsjednik Herceg.