Službena stranica Vlade HNŽ/K
Nakon što je Vlada HNŽ-a u više navrata od sindikata prosvjete tražila službeno pokretanje inicijative za izmjene i dopune Kolektivnoga ugovora, a sve s ciljem postizanja rješenja, kao i zaštite djece i nastavnoga procesa, sindikati to nisu učinili. Unatoč tomu, Vlada je u nastojanju iznalaženja rješenja ovoga problema, a imajući u vidu završne aktivnosti na izradbi Proračuna za 2025., sama uputila inicijativu i pozvala ih na sastanak koji je održan jučer.
Predsjednica Marija Buhač, ministar prosvjete Adnan Velagić i ministar financija Adil Šuta sindikalne su čelnike upoznali s aktivnostima oko izradbe Proračuna i, u tomu kontekstu, s postignutim dogovorima o novim koeficijentima za državne službenike i namještenike, kao i policijske službenike. Istaknuli su kako na istim načelima žele postići dogovor i sa sindikatima prosvjete.
Vladin prijedlog prosvjetnim djelatnicima znatno je povoljniji u odnosu na druge proračunske korisnike. Zapravo, Vlada je Aneksom na postojeći kolektivni ugovor jedino njima predvidjela povećanje koeficijenata za 8 % već za plaću za veljaču. Taj su postotak dobili još jedino državni namještenici. Također, ponuđeno je povećanje osnovice u iznosu od 5 % koje bi se primjenjivalo od 1. listopada 2025. te dodatnih 5 % tijekom 2026. godine.
Kako su čelnici sindikata i ovoga puta nažalost iznijeli neistine o navodnim pokušajima zabrane štrajka, Vlada je dužna iznijeti činjenice sadržane u ponuđenomu aneksu. Štrajk, kao osnovno pravo, Vlada nije niti ima intenciju zabraniti. Aneks ne podrazumijeva zabranu, nego jasno utvrđuje da se po pitanjima koja su uređena kolektivnim ugovorom i koja se poštuju sindikat ne će štrajkati. U svim drugim slučajevima štrajka, minimalni poslovi uređeni su na način kojim bi se poštovalo i pravo učenika na obrazovanje, to jest da će nastavnici obavljati minimum poslova iz svoje primarne djelatnosti, kao što je uređeno i kolektivnim ugovorima za druga područja.
Vlada želi eksplicitno zaštiti nepovrjedivo pravo djeteta na obrazovanje i zaštititi odvijanje nastavnoga procesa. Time štrajk nipošto nije zabranjen nego je jasno reguliran način na koji bi ga bilo moguće provoditi, a to ne predviđa apsolutni prekid nastave i izvođenje djece na ulice. Uostalom, i posljednja presuda Županijskoga suda u Mostaru jasno je kazala kako je nedavni štrajk, kada su djeca dulje od mjesec dana bila izvan školskih klupa, potpuno nezakonit, a to povlači i pitanje eventualne kaznene odgovornosti.
Kako bismo izbjegli ponavljanje takvih situacija, a sindikatima zaštitili pravo na zakonito izražavanje nezadovoljstva, ujedno i riješili pitanje poboljšanja materijalnih prava prosvjetnih djelatnika, Vlada je ponudila potpisivanje Aneksa i povećanje njihovih osobnih dohodaka. Također, Vlada je sindikalne čelnike upoznala s činjenicom kako, zbog obveza koje proizlaze iz Zakona o izvršenju Proračuna, odgovor očekuje do početka sljedećega tjedna kada je krajnji rok za unos podataka za obračun plaća za veljaču.
Žalosti nas što sindikati u svojim istupima ovaj značajni iskorak i u materijalnomu statusu prosvjetnih djelatnika i u zaštiti djece i nastavnoga procesa predstavljaju kao ultimatum, što ne odgovara istini. U iskrenomu uvjerenju kako će sindikalno rukovodstvo ovu ponudu ipak prepoznati kao najbolje moguće rješenje i najbolji mogući odgovor na njihova traženja, Vlada očekuje pozitivno izjašnjenje i potpisivanje Aneksa kako bi i prosvjetni djelatnici dobili uvećane plaće već za veljaču, ali i kako bi bio uspostavljen korektan dijalog socijalnih partnera u vremenu pred nama.
Nakon niza uspješnih razgovora, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i predsjednik Sindikata policije u HNŽ-u Vido Marić danas su u zgradi Vlade, uz nazočnost ministra unutarnjih poslova HNŽ-a Marija Marića i ministra financija HNŽ-a Adila Šute, potpisali novi Kolektivni ugovor između Vlade i Sindikata policije, u trajanju od dvije godine.
- Raduje me da smo, kroz nekoliko vrlo otvorenih razgovora, uspjeli doći do čina potpisivanja novoga Kolektivnog ugovora sa sindikatima naše policije. Zahvaljujem predstavnicima sindikata na korektnomu pristupu pregovorima, a iskreno se nadam kako su postignuta rješenja, sadržana u ovomu ugovoru, samo početak naše kontinuirane brige za bolji standard svih zaposlenika, u ovomu slučaju osobito policijskih službenika koji su jamac sigurnosti svih žitelja naše županije – kazala je ovom prigodom predsjednica Buhač.
Resorni ministar Marić ocijenio je današnji događaj još čvršćim stiskom davno pružene ruke odnosno potvrdom da se dijalogom i razumijevanjem uvijek može doći do prihvatljivih rješenja. Predsjednik Sindikata policije Vido Marić zahvalio je predstavnicima Vlade i svim članovima pregovaračkog tima na uloženomu trudu, korektnosti i razumijevanju.
- Premda uvijek može bolje i više, razumijevajući aktualni trenutak mogu kazati kako je naše članstvo zadovoljno postignutim dogovorom. Na nama je da, kao istinski socijalni partneri, i dalje radimo na poboljšanju kako materijalnoga statusa, tako i uopćih uvjeta rada, ne gubeći iz vida činjenicu o težini i odgovornosti posla koji policijski djelatnici obavljaju – poručio je sindikalni čelnik.
Županijski ministar financija komentirao je kako je Vlada jasno iskazala opredjeljenje za aktivnim angažmanom kod iznalaženja najoptimalnijih rješenja, u skladu s objektivnim mogućnostima Proračuna.
- Takav je pristup obiju pregovaračkih strana na kraju i rezultirao današnjim potpisivanjem Kolektivnoga ugovora i povećanjem koeficijenata državnim službenicima i zaposlenicima Ministarstva unutarnjih poslova HNŽ-a za 5 %, a namještenicima za 8 % – zaključio je Šuta.
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je, 37. sjednici prihvatila Informaciju kako je, nakon niza uspješnih razgovora s predstavnicima sindikata državnih službenika i namještenika i sindikata policije, postigla dogovor o novim koeficijentima koji će biti sastavni dio Zakona o plaćama na kojemu Vlada intenzivno radi. Na tomu tragu, Vlada je usvojila Odluku kojom se državnim službenicima i zaposlenicima Ministarstva unutarnjih poslova HNŽ-a koeficijent povećava 5 %, a namještenicima 8 %. Također, tijekom spomenutih razgovora postignut je dogovor da se od 1. listopada osnovica poveća za 5 %.
- Izražavam osobno, ali i zadovoljstvo svih mojih kolega na uspješno okončanomu procesu pregovaranja oko novih, uvećanih koeficijenata za zaposlenike Ministarstva unutarnjih poslova i za državne službenike i namještenike. Podsjećam kako intenzivno radimo na Zakonu o plaćama koji ćemo uskoro razmatrati na sjednici Vlade, ali smo tijekom spomenutih razgovora prihvatili inicijativu sindikata da se novi koeficijenti primjenjuju odmah, prije usvajanja Zakona, što znači da će svi zaposlenici koje zastupaju Sindikat policije i Sindikati državnih službenika i namještenika već za mjesec veljaču dobiti uvećane plaće. Smatram kako u ovim okolnostima, s obzirom na ukupno stanje, možemo biti zadovoljni postignutim dogovorom - istaknula je predsjednica Buhač.
- Vlada je, također, u želji da na tim načelima razgovara i sa sindikatima prosvjete u HNŽ-u, i njima uputila poziv za sastanak - zaključila je predsjednica Buhač.
Vlada je usvojila i Odluku kojom se za asistente u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju u osnovnim i srednjim školama u HNŽ-u utvrđuje plaća u neto iznosu od 1000 KM, naknada za prijevoz kao i za sve korisnike koji primaju plaću iz Proračuna HNŽ-a za svaki provedeni dan na poslu, a pravo na isplatu toploga obroka asistenti imaju za vrijeme provedeno u nastavi. Tom odlukom asistenti imaju pravo i na godišnji odmor, sukladno Zakonom o radu.
U organizaciji Fonda za zaštitu okoliša HNŽ-a, a u suradnji s Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, Fondom za zaštitu okoliša FBiH, Vladom Hercegovačko-neretvanske županije, Ministarstvom trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a, institucijama RS-a i Međunarodnom akademijom održivoga razvoja, danas je u hotelu Mostar otvoreno Stručno savjetovanje odnosno interaktivna radionica pod nazivom ''Informacijski sustav upravljanja otpadom, opasnim supstancama i zagađivačima prema zakonskim propisima u BiH''.
Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač službeno je otvorila skup, a u pozdravnom je govoru istaknula izvrsnu suradnju organizatora i suradnika ove radionice koja će, kazala je, pomoći bolje osvijestiti ukupnu društvenu zajednicu o bitnosti skrbi za našu životnu sredinu.
- Ovaj će nam skup pomoći bolje razumjeti zakonske propise i naše međunarodne obveze vezane za upravljanje otpadom i opasnim tvarima, pomoći će nam poboljšati operativne prakse, osnažiti međusektorsku suradnju, također i posložiti strategiju daljnjih koraka. U konačnici, otvara nam važan prostor za osobito bitnu razmjenu iskustava i znanja s ovoga područja. Svjesni smo kako je naš okoliš višeslojan i složen sustav te kako, polazeći od te činjenice, samostalno ne možemo do kraja razumjeti i odrediti stvarnu i sveobuhvatnu sliku stanja u njemu. Zato su ključni suradnja, komunikacija, koordinacija, uspostava, održavanje i stalno unaprjeđivanje informacijskoga sustava zaštite okoliša s više uvezanih baza podataka, i to sa svih razina vlasti i međusobno uvezanih mjerodavnih institucija – kazala je Buhač, dodavši kako danas slušamo i o promjenama koje europske uredbe, različite zakonske obveze i drugi posebni zahtjevi donose u sektoru upravljanja otpadom, ali i o izazovima s kojima se u praksi susreću resorna tijela, operateri, zdravstveni, industrijski i akademski subjekti kada je ovaj segment u pitanju.
- Uvjerena sam kako će današnja konstruktivna rasprava iznjedriti smjernice za jasno planiranje daljnjih postupaka, u stalnoj međusobnoj koordinaciji svih razina vlasti u BiH, pa i nevladinoga sektora u državi, s našim europskim partnerima. Mi smo, u Vladi HNŽ-a, i u svojim strateškim dokumentima predvidjeli konkretne aktivnosti vezane za odgovorno, dugoročno upravljanje otpadom, sve s ciljem očuvanja i zaštite našega podneblja, proaktivnoga djelovanja na suzbijanju širenja zaraznih i malignih oboljenja, ali i ukupnoga unaprjeđenja kvalitete života naših sugrađana. To je i razlog zašto podupiremo kako ovaj skup tako i druge slične aktivnosti koje nas vode boljemu sutra za našu zajednicu, ovu županiju i cjelokupnu BiH – poručila je predsjednica Vlade HNŽ-a.
Nazočne su pozdravili i ravnateljica Fonda za zaštitu okoliša HNŽ-a Ana Buljubašić, kao i ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a Emil Balavac.
Federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH i zamjenik predsjedatelja Skupštine HNŽ-a Tomislav Martinović te vršitelji dužnosti glavnoga i izvršnoga direktora JP Željeznice FBiH Mirza Hadžibegić i Dejan Kvesić danas su u prostorijama Federalnoga ministarstva prometa i komunikacija u Mostaru održali sastanak na temu uspostavljanja mjesnih putničkih željeznilkih linija na području Hercegovačko-neretvanske županije.
Predstavnici HNŽ-a iznijeli su inicijativu koja je postojala i ranije, za uspostavljanje redova vožnje na linijama Mostar-Čapljina i Mostar-Konjic, ističući koristi takvoga oblika putničkoga prijevoza s naglaskom na povoljniji utjecaj na okoliš, smanjenje gužvi i rasterećenje cestovnoga prometa, ali i povoljnosti bržega putovanja na tim relacijama.
Direktori JP Željeznice FBiH istaknuli su kako je ta inicijativa svojevrsna potpora unaprjeđenju poslovanja toga javnog poduzeća te su izrazili spremnost za njezinu realizaciju uz uvažavanje činjenice da je potrebno određeno vrijeme kako bi bili osigurani svi potrebni preduvjeti za pružanje te usluge Predstavili su preliminarnu analizu troškova te vozne linije na dnevnoj osnovi, kao i pozitivne učinke koje imaju u primjeni sličnoga projekta i njegova modela sufinanciranja u Županiji Sarajevo.
Ministrica Katić je, izražavajući potporu inicijativi, zaključila kako nedvojbeno postoji suglasje oko potrebe uspostavljanja tih putničkih linija te kako je potrebno napraviti konačnu analizu troškova i valjanu pripremu u smislu osiguravanja odgovarajućih prijevoznih jedinica.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- sljedeća ›
- posljednja »
Na dnevnom redu današnjega zasjedanja Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije je i Odluka o usvajanju Strategije za mlade HNŽ-a za razdoblje od 2023. do 2028. godine, zajedno s pripadajućim Akcijskim planom. Predsjednik Vlade HNŽ-a, Nevenko Herceg za Fenu je izjavio kako je Vlada HNŽ-a, vođena idejom da mladi moraju imati svoj zajamčen prostor u društvenim gibanjima i stvarnu mogućnost utjecaja na procese, donijela Strategiju za mlade s nakanom otvaranja prostora mladim ljudima za razvijanje kreativnosti i slijeđenja ambicija na putu razvitka lokalne zajednice.
-Na izradi Strategije radili su relevantni pojedinci, stručnjaci iz različnih polja djelovanja, a u radnoj su skupini bili i predstavnici mladih osoba koji su dali snažan doprinos provedbi istraživanja, analizi rezultata i stvaranju teksta Strategije. Taj dokument utvrđuje probleme i potrebe mladih, razvija strateške smjerove djelovanja i ciljeve kako bismo unaprijedili položaj mladih i zadovoljili njihove potrebe. Sve je bazirano na ishodima provedenih istraživanja, komentirao je Herceg.
Pojasnio je kako su u Strategiji razrađeni programi za područja obrazovanja, kulture, zapošljavanja, stambene politike, socijalne i zdravstvene politike, potom područja slobodnoga vremena i mobilnosti, sigurnosti mladih i dr.
-Ova je Vlada višestruko posvjedočila svoju okrenutost pružanja potpore mladima u brojnim segmentima življenja, školovanja i rada. Ponosan sam na činjenicu da smo vlastitim sredstvima i, dijelom, u suradnji s Federalnim zavodom za zapošljavanje te Službom za zapošljavanje HNŽ-a, u našem mandatu osigurali prvo radno iskustvo za više od 1000 mladih ljudi u zvanjima za koja su se školovali, dok smo u Proračunu za 2023. za tu namjenu planirali dodatnih 5 milijuna KM. Stipendiramo više od 3000 studenata, prvi smo pokrenuli programe potpore mladim znanstvenicima, obnavljamo i unaprjeđujemo školske zgrade, školske dvorane, podsjetio je prvi čovjek županijske vlade.
Strategijom su utvrđena četiri strateška cilja. Prvi je promovirati i unaprijediti programe zapošljavanja mladih i usmjeriti stambene politike za mlade. Drugi je unaprijediti uvjete za ostvarivanje prava mladih iz područja socijalne i zdravstvene skrbi. Treći je poboljšati aktivno i kreativno slobodno vrijeme i mobilnost mladih u sigurnomu okružju. Četvrti je promicati važnost odgojno-obrazovnoga sustava i kulturno-umjetničkoga aktivizma.
-Kakvoća Strategije ogleda se u njezinoj razradbi. Tako su za svaki navedeni cilj utvrđene mjere i aktivnosti koje izravno utječu na rješavanje problema i zadovoljavanje potreba mladih. Radom na ispunjavanju utvrđenih ciljeva, bit će stvoreni uvjeti za afirmiranje mladih, smanjen odlazak mladih iz zemlje, izgrađen konstruktivan i partnerski odnos s organizacijama koje okupljaju mladež, sve s ciljem postizanja više razine dobrobiti mladih ljudi u društvu. Sve to u konačnici će doprinijeti i gospodarskomu, kao i društvenomu razvitku Županije, poručio je Herceg.
Potaknut istupom mostarskih gimnazijalaca, učenika Gimnazije fra Grge Martića, koji su, u sklopu Projekta Civitas, pozvali na zakonsko rješenje pitanja uvođenja psihologa u srednje škole na prostoru Hercegovačko-neretvanske županije, predsjednik županijske vlade Nevenko Herceg iskazuje javnu potporu tomu poticaju, pozdravljajući aktivno uključivanje mladih u sve društvene tijekove u zajednici.
Dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko – neretvanske županije je u izjavi za Fenu podsjetio na činjenicu da je Vlada HNŽ-a, na samomu izmaku prošle godine, na svojoj 193. sjednici, usvojila Zaključak kojim je resorno Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa zaduženo pokrenuti aktivnosti na angažiranju psihologa u školama.
''U stalnoj sam komunikaciji s resornim ministrom i ova je tema blizu provedbe odnosno očekujem skorašnje rješenje svih nužnih pretpostavki za raspisivanje javnih natječaja za zapošljavanje psihologa u osnovnim i srednjim školama na prostoru svih gradova i općina HNŽ-a. Potrebna sredstva za financiranje troškova bruto plaća i naknada osigurali smo u Proračunu za tekuću godinu, kazao je Herceg, čvrsto se zauzimajući za realizaciju ovoga projekta, svjestan, kako ističe, stvarne potrebe uključivanja ove struke u rad naših škola.
Sagledavajući, kaže, užurbani ritam i sve izazove suvremenoga doba kojima smo izloženi, a koje na poseban način pogađaju i opterećuju mlade ljude, skrb za očuvanje mentalnoga zdravlja nije opcija nego nužnost i odgovornost za osiguranje stručne i odgovarajuće pomoći našoj djeci po ovomu pitanju leži na svima nama.
-Duboko svjesni toga, a želeći ići ukorak sa standardima visoko razvijenih europskih zemalja, mi u Vladi HNŽ-a prepoznali smo važnost ove teme i, evo, već nekoliko mjeseci radimo na njezinoj realizaciji, dodao je Herceg.
Poručujući kako se cijelo društvo mora uključiti u svojevrsno sazrijevanje i destigmatiziranje osoba koji su u potrebi za stručnom pomoći od strane psihologa, dodao je kako su pojave društvenih osuda nažalost još uvijek jako prisutne.
-Zbog toga i jest važno djeci i mladima omogućiti susret i razgovor sa stručnjakom u sredini koju poznaju i u kojoj se osjećaju sigurno, a škola svakako treba biti takvo mjesto, zaključuje čelni čovjek Vlade HNŽ-a.
Inače, Vlada HNŽ-a nastavlja sva pitanja s područja prosvjete stavljati u sami vrh svojih prioriteta, uporno podižući i radni i životni standard prosvjetnih djelatnika na cjelokupnomu prostoru HNŽ-a. Tako su, kazuje nam Herceg, u pripremi i novi kolektivni ugovori koji će našim prosvjetarima osigurati neke dodatne pogodnosti i još bolje radne uvjete, ali i zaslužene financijske naknade za njihov rad.'', izjavio je predsjednik Herceg.
Pravo na prvu stipendiju i subvenciju iz ovogodišnjeg natječaja za dodjelu stipendija i subvencija smještaja u studentske domove redovnim studentima s područja Hercegovačko-neretvanske županije u akademskoj 2022./2023. ostvario je 1.151 student, od prijavljenih njih 1.179, čime je broj stipendista premašio 3.000.
Od 1.150 studenata, njih 1.120 će koristiti pravo na stipendiju, dok je 31 student ispunio uvjete za subvenciju smještaja u studentskim domovima.
Ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa u Vladi HNŽ-a Rašid Hadžović ističe kako će stipendije od ove godine, umjesto dosadašnjih 120 iznositi 150 maraka, a subvencije smještaja umjesto 189 iznosit će 230 maraka.
- Time su Ministarstvo i Vlada HNŽ-a nastavili proaktivnu politiku usmjerenu na poboljšanje studentskog standarda, u okviru koje smo, kao i prošle godine, svim studentima omogućili dobivanje stipendije ili subvencije smještaja - podvukao je ministar Hadžović.
Kada je riječ o Javnom pozivu za pomoć mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a, Ministarstvo je uz suglasnost županijske vlade donijelo Odluku o odabiru korisnika kojom su svi kandidati koji su ispunili formalno-pravne uvjete dobili sredstva po ovom javnom pozivu.
- Ove godine na javni poziv prijavila su se 132 doktoranta, a pravo na sufinanciranje po jednom od 5 programa ostvarilo je 125 doktoranata. S obzirom na to da se ovaj projekt u HNŽ-u realizira drugu godinu zaredom, Ministarstvo i Vlada još jednom su iskazali potporu mladim znanstvenicima, našim asistentima na njihovom akademskom putu i realizaciji istraživačkih projekata i znanstvenih radova - naglasio je ministar Hadžović.
Javni poziv za pomoć mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a, kao i protekle godine obuhvaćao je pet programa, a pravo na sufinanciranje troškova III. ciklusa obrazovanja (doktorskih studija) ostvarila su 54 doktoranta. Pravo na sufinanciranje znanstveno-istraživačkog/umjetničko-istraživačkog rada u sklopu izrade doktorske disertacije ostvarilo je 5 doktoranata, pravo na sufinanciranje troškova odbrane doktorske disertacije 12 doktoranata, pravo na sufinanciranje objavljivanja znanstveno-istraživačkih/umjetničko-istraživačkih radova u međunarodnim časopisima i sudjelovanja na međunarodnim konferencijama ostvarila su 33 doktoranta i potporu izdavanju novije znanstvene i stručne literature, te sveučilišnih udžbenika dobio je 21 doktorant.
Ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa ovim je putem svim dobitnicima stipendija, subvencija i znanstvenicima zaželio mnogo uspjeha i sreće u njihovom daljnjem radu, studiranju i usavršavanju.
Ujedno se zahvalio ministru financija u Vladi HNŽ-a Adnanu Faladžiću i svim članovima Vlade na čelu s predsjednikom Vlade Nevenkom Hercegom što su podržali ovakve aktivnosti.
Kako je ranije istaknuto iz Vlade HNŽ-a, odgoj i obrazovanje Vlada je postavila kao jedan od najbitnijih prioriteta u svomu radu.
- Sve to na tragu je širega plana demografske obnove i zadržavanja mladih na ovim prostorima, uz nezaobilazan rast i razvitak kroz osiguranje stalnoga poboljšanja općega standarda i života i obrazovanja i rada - naglasio je predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg, povodom odluke o dodjeli stipendija i subvencija.
Posebno je izrazio zadovoljstvo odlukom Vlade kojom su povećane studentske stipendije, čime je obuhvaćeno više od 3.000 studenata s prostora HNŽ-a koji su unutar Vladina programa stipendiranja i subvencioniranja.
- Na to imamo pravo biti ponosni - konstatirao je Herceg, napominjući kako ova kriza ne zaobilazi ni studentsku populaciju te kako je već neko vrijeme poticao na donošenje ovakve odluke, koju su prihvatile i kolege zastupnici i ministri, odnosno čelnici županijskih resora.
Podsjetio je da su prvi u Županiji pokrenuli programe potpore mladim znanstvenicima, a da je već poznato kako na 'leđima' ove županije počivaju najveća novčana izdvajanja za niz središnjih nacionalnih, sveučilišnih, zdravstvenih, kulturnih, prosvjetnih, medijskih, sportskih i drugih institucija.
Po njegovim riječima, samo lani za potporu mladim znanstvenicima-istraživačima s područja HNŽ-a izdvojeno je pola milijuna maraka.
- Pomogli smo i sufinanciranje troškova III. ciklusa obrazovanja (doktorskih studija), sufinanciranje znanstveno-istraživačkoga rada u sklopu izradbe disertacije, sufinanciranje troškova obrane disertacije, sufinanciranje objavljivanja znanstveno-istraživačkih radova u međunarodnim časopisima i sudjelovanja na međunarodnim konferencijama, itd. - podsjetio je predsjednik Herceg.
Ocijenio je da Vlada HNŽ-a stalno potvrđuje maksimalnu socijalnu osjetljivost, podsjećajući na potpore školarcima, studentima, vježbenicima, pa na koncu i mladim znanstvenicima, članovima akademske zajednice.
Naime, ove školske godine osigurali su besplatne školske udžbenike za sve učenike u osnovnim školama u HNŽ-u, njih više od 16.800 u svih devet razreda osnovnoškolskoga sustava.
Također kontinuirano provode programe primanja vježbenika, osiguravajući mladim ljudima prvo radno iskustvo i, po riječima predsjednika Hercega, dosad je za više od 1.000 osoba u županijskim tijelima HNŽ-a osigurana mogućnost stjecanja jednogodišnjeg staža.
Pored toga, Vlada je osigurala jednokratnu potporu nezaposlenima s evidencije Službe za zapošljavanje, kao i za 5.500 zaposlenih korisnika županijskoga proračuna.
Na koncu, udvostručila je i novčanu potporu majkama-rodiljama, produljivši je s ranijih šest na punih dvanaest mjeseci.
https://fena.ba/article/1302956/program-stipendiranja-vlade-hnz-a-premasio-3-000-studenata-video
Skupština Hercegovačko-neretvanske županije danas raspravlja o Vladinim izmjenama i dopunama Proračuna za tekuću te o Nacrtu Proračuna HNŽ-a za 2023. godinu. Također, na dnevnom redu su Izmjene i dopune financijskoga plana Zavoda zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, kao i Prijedlog odluke o kreditnomu zaduženju Županije za realizaciju projekta izgradnje, obnove i opremanja triju bolnica u HNŽ-u.
Tim povodom dr.sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije za Fenu podsjetio je na činjenicu da njegova vlada uspijeva sve ove godine održati pozitivnu praksu usvajanja svih važnih financijskih dokumenata za sljedeću godinu prije isteka tekuće, što omogućuje stabilno i sigurno financijsko funkcioniranje cijeloga društva već s početkom kalendarske godine.
- Izgradili smo stabilnu i sigurnu županiju. Riznica nije puna, ali nije ni prazna. Proračun i dalje skrbi za sve socijalne aspekte života, ali ima i snažnu razvojnu dimenziju, a kako o od skupštinskih zastupnika očekujem potporu po svim današnjim točkama, tako i suglasnost za zaduženje kod Razvojne banke od 15 milijuna KM za dovršetak vitalnih projekata izgradnje i opremanja nove zgrade Klinike za dječje bolesti (Pedijatrije) SKB-a Mostar i niza odjela dvaju preostalih bolnica u HNŽ-u, u Mostaru i Konjicu, proračun za sljedeću godinu u konačnici će nadmašiti Proračun HNŽ-a za 2022. – komentirao je Herceg, istaknuvši kako su pred Skupštinom Izmjene i dopune Proračuna u iznosu od 325.500.000 KM.
- Tim je dokumentom Vlada potvrdila odgovornost u radu i racionalnost u upravljanju javnim financijama. Njime pravimo još snažniji iskorak, dajemo punu potporu jedinicama lokalne samouprave za njihove ideje usmjerene razvojno-socijalnim i infrastrukturnim projektima, ali i na svim drugim poljima. Njime potičemo gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, povećavamo primanja svih proračunskih korisnika. Primjerice, osim svih zakonom utvrđenih obveza, predvidjeli smo i šest milijuna KM na ime dodatne potpore proračunskim korisnicima, uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena. Potaknuti spomenutom krizom, predvidjeli smo i dodatnih tri milijuna KM na ime potpore domovima zdravlja u Županiji – ističe premijer HNŽ-a.
Pojasnio je kako je, rebalansom Financijskoga plana ZZO-a, predviđeno i dodatnih 13 milijuna KM za zdravstvene ustanove, te je i ovom prigodom javno pozvao poslodavce i osnivače bolnica i domova zdravlja u HNŽ-u da ih tih sredstava, ukupno 16 milijuna KM, omoguće isplatu potpore i zdravstvenim djelatnicima koji opravdano traže svoja prava, ali na pogrešnoj adresi.
- Ovo treba jasno iskomunicirati. Županija nije osnivač tih ustanova, a kontinuirano iznalazi načine osiguranja dodatne financijske potpore i bolnicama i domovima zdravlja. U ovih 16 milijuna, koji su dodatni plus na sve što je za zdravstvo izdvojeno u 2022. godini, ima dostatno prostora i za potporu zdravstvenim djelatnicima, gdje mislim na onaj iznos od 1.080 KM po korisniku, ali i za podmirenje niza drugih obveza i tekućih troškova – precizirao je Herceg.
Predsjednik Vlade HNŽ-a podsjetio je kako su prošloga tjedna izmirili gotovo tri milijuna KM na ime nabave udžbenika za sve osnovnoškolce, od čega su u potpunosti rasteretili sve općine i gradove. Nastavljaju i s potporom za znanstvenike, potom za projekte dvaju sveučilišta, ustrajavaju u stipendiranju i subvencioniranju više od 2.500 studenata, a i ove će godine u županijska tijela i ustanove primiti značajan broj vježbenika koji će tako steći svoja prva radna iskustva.
- U ovim izmjenama i dopunama planirali smo sredstva kojima kontinuirano poboljšavamo materijalni status korisnika koji svoja prava ostvaruju temeljem Zakona o zaštiti obitelji s djecom. Nastavljamo skrbiti za branitelje i potvrđujemo spremnost da svima njima, poglavito poduzetnicima iz te populacije, osiguramo potporu za njihove razvojno-poduzetničke projekte. Uspjeli smo riješiti pitanje osiguranja naših vjerskih službenika, pomažemo obnovu i rekonstrukciju vjerskih objekata. Značajna sredstva planiramo za rekonstrukciju i investicijsko održavanje pravosudnih, policijskih i zdravstvenih te školskih i športskih objekata i infrastrukture. Kroz projekt energetske učinkovitosti, obnovili smo na desetine objekata i sve smo bliže cilju, a to je obnova svih javnih objekata u HNŽ-u – dodao je predsjednik Vlade, dotaknuvši se i naslijeđenih obveza po pravomoćnim sudskim rješenjima i izvansudskim nagodbama.
- Te obveze sustavno izmirujemo po dinamici koja je dogovorena s našim socijalnim partnerima, a ova vlada nije generirala stvaranje niti jedne nove presude po osnovama bilo koje povrjede radničkih prava. Ponosan sam na izvrsne odnose sa sindikalnim organizacijama korisnika županijskoga proračuna. Sa svima imamo sklopljene nove kolektivne ugovore, s nizom novih i značajno unaprijeđenih radničkih prava – komentirao je Herceg poručivši kako Vlada u cijelosti ispunjava sve obveze preuzete tim kolektivnim ugovorima, potpuno opredijeljena uspješno odgovoriti krizama i, povrh svega, zaustaviti odljev mladih i visokoobrazovanih osoba.
- Na koncu, vezano za Nacrt Proračuna za 2023., po svojemu ukupnom iznosu i strukturi, na tragu je Vladina obećanja s početka mandata. Mi vodimo odgovornu politiku i poduzimamo mjere koje funkcioniranje Županije usklađuju s realnim mogućnostima i potrebama, odnosno koje su zaustavile raniju praksu proračunskoga deficita te doprinijele konsolidiranju stanja na polju županijskih javnih financija. K tomu, proračun su učinile razvojnim, sačuvavši i unaprijedivši i njegovu socijalnu dimenziju. Pred zastupnicima je danas uravnotežen proračun koji se temelji na realnoj projekciji prihoda i s njima uravnoteženim rashodima. Projicirani rashodi s jedne strane rezultat su uvažavanja realnih zahtjeva proračunskih korisnika, a s druge rezultat ostvarenja Proračuna u 2022. godini – dodaje Herceg, uz napomenu kako Nacrt donose u vrijeme kada smo suočeni s vrlo ozbiljnom gospodarskom krizom koja se ogleda u evidentnim poskupljenjima životnih namirnica i drugih proizvoda.
- No, unatoč tomu, uvjeren sam kako je planiran realno i kako ćemo zadržati stabilnost javnih financija i u godini koja je pred nama. Uz to, u ovomu smo dokumentu zadržali postojeću razinu prava, a u skladu s projekcijom rasta prihoda osnažili smo razvojnu dimenziju kroz planiranje sredstava za poticaje i potpore. Uvjeren sam kako će zastupnici danas konstruktivno raspravljati o predloženim dokumentima, kako ćemo ih zajednički unaprijediti i osigurati njihova usvajanja do kraja godine čime ćemo osigurati i realizaciju obveza koje su vezane za usvajanje, prije svega, Rebalansa proračuna za 2022. – zaključio je Herceg, poručivši kako od zastupnika očekuje prepoznavanje važnosti ovako utvrđenoga Prijedloga Izmjena i dopuna Proračuna za 2022. i Nacrta proračuna za 2023. i kako će oba dokumenta dobiti punu potporu kako bi Vlada uspjela odgovoriti izazovima i zadaćama koje su pred njom i svima nama.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je utvrđeno da promjenom pondera Kantonu Sarajevu nije povrijeđeno pravo na lokalnu samoupravu općina Centar Sarajevo, Novo Sarajevo i Ilidža koje su tražile zaštitu prava na lokalnu samoupravu.
Komentirajući ovu presudu koja se odnosi na primjenu Zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH čije su izmjene godinama tražile sve ostale županije u FBiH, dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije izjavio je za Fenu kako je Sarajevo neopravdano bilo u povoljnijemu položaju u odnosu na sve druge prostore u Federaciji te da je sada njegovo argumentirano nastojanje konačno i sudski potvrđeno što će, ocijenio je, donijeti boljitak cjelokupnoj Federaciji.
- Činilo mi se ponekad kako sam bio poprilično usamljen u javnomu prostoru kada govorimo o ovoj problematici. Da budem do kraja izravan, raduje me što su i kolege iz drugih županija konačno otvorili oči i u ključnomu trenutku javno progovorili. Pokazali smo zajednički kako više nijedna županija, osim one privilegirane, ne pristaje na ovako diskriminirajuće zakonske odrednice - poručio je predsjednik Herceg.
Dodao je kako je zbog primjene ranije verzije Zakona o pripadnosti javnih prihoda HNŽ izgubio gotovo jedan i pol godišnji proračun.
- To je novac kojim smo, kroz proteklih petnaest-šesnaest godina, mogli pokrenuti čitav niz dodatnih razvojnih projekata, još i snažnije poboljšati materijalne statuse naših proračunskih korisnika, dodatno uložiti u javnu infrastrukturu, gospodarske zone, prometno povezivanje, potom u prosvjetu, znanost, kulturu i šport… Raduje me ova vijest o presudi Ustavnoga suda FBiH i očekujem žurnu primjenu usvojenih i, evo, sudski potvrđenih izmjena predmetnoga zakona jer raspodjela javnoga novca ne smije više biti diskriminatorna i u korist samo jednog administrativnog prostora u FBiH, što je bila odlika i bivšeg sustava odnosno bivše države - zaključio je predsjednik Herceg.