KAMPANJA PODIZANJA SVIJESTI O ŽRTVAMA TRGOVINE LJUDIMA
20-03-2024, 16:00

U organizaciji Udruge Novi put, a u suradnji s Koordinacijskim timom za borbu protiv trgovine ljudima Hercegovačko-neretvanske županije, u prostorijama Ministarstva unutarnjih poslova HNŽ-a održana je konferencija za novinare kojom je označen početak kampanje podizanja svijesti o potencijalnim žrtvama trgovine ljudima.

O ulozi pripadnika MUP-a govorio je Gordan Zovko, načelnik Odjela za opći kriminalitet i koordinator Koordinacijskoga tima za borbu protiv trgovine ljudima u HNŽ-u, naglasivši kako su članovi tima sudjelovali u stvaranju protokola za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika izrabljivanja djece te kako je taj protokol usvojen u prosincu 2022. godine.

Službenih brojki o potencijalnim identificiranim žrtava trgovine ljudima nema, no kako je kazala Abida Pehlić iz Novoga puta, neslužbeno se radi o 37 osoba na području cijele BiH.

- Znademo iz prethodnih godina kako dominantnu većinu potencijalnih identificiranih žrtava čine maloljetne osobe. Najčešće se radi o djeci koju prisiljavaju na prosjačenje, prisilni rad, prisilni brak – kazala je Pehlić.

Stručna savjetnica za mlade u Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-a Azemina Gubeljić podsjetila je na to kako je trgovina ljudima, premda jedan od najtežih oblika kaznenih djela, ranije uglavnom završavala na prekršajnim prijavama.

- Međutim, na osnovu svih iskustava krenulo se u ustrojavanje referalnoga mehanizma, s ciljem da svaka institucija u tomu mehanizmu, u sklopu svojih mjerodavnosti, načini i ispuni sve procedure. Tada će žrtva dobiti svu pomoć i potporu i ta će izvješća poslužiti Tužiteljstvu za podizanje optužnice na razini kaznenoga djela – naglasila je Gubeljić, poručivši kako su prisilni brakovi tretirani kao običajno pravo.

- Ta djeca su izgladnjela i preplašena, to je ropstvo! Na nama je raditi i educirati sve predstavnike institucija u ovomu mehanizmu. Prevencija je ključ svega – jasna je Gubeljić.

Inspektorica socijalne dječje skrbi pri Ministarstvu rada i socijalne skrbi HNŽ-a Janja Milinković posebnu je važnost dala izradbi protokola nakon čijega su usvajanja institucije pristupile simulacijama.

- Razlog zašto ranije nismo imali više prijavljenih slučajeva trgovine ljudima pogrješke su u postupanju, a ovaj je mehanizam nastao upravo kako do toga više ne bi dolazilo. Naše je ministarstvo osnovalo i odgojni centar koji je u pripremi za početak rada. Kad otpočne s radom u punomu kapacitetu, moći ćemo provoditi ovakve akcije svakodnevno, bez najava. Zasad imamo prijelazno rješenje koje primjenjujemo na prosjačenje i već nekoliko proteklih godina imamo pad obujma te pojave – istaknula je Milinković, pojasnivši kako je uloga odgojnoga centra preventivni rad s populacijom koja je zatečena u skitnji i prosjačenju.

Na konferenciji je najavljeno kako će u predstojećemu razdoblju, u sklopu ove kampanje, biti provedeno deset uličnih akcija u ruralnim i urbanim dijelovima HNŽ-a, s ciljem podizanja svijesti o trgovini ljudima i poticanja žrtava na uključivanje u proces stvaranja politike suprotstavljanja toj pojavi.