DEMANTI NA PISANJE PORTALA HERCEGOVINA INFO KOJIM JE, U OVIM TRAGIČNIM OKOLNOSTIMA, OBMANUTA JAVNOST
06-10-2024, 10:11

Razočarani činjenicom da smo u ovomu trenutku primorani trošiti energiju i vrijeme na ovu aktivnost, dužni smo demantirati jučerašnja neistinita pisanja portala ''Hercegovina info'' obavljena pod naslovom ''Odgovornost Vlade HNŽ – Procjena ugroženosti i Plan zaštite i spašavanja zadnji put doneseni 2016. i 2018. godine'', osobito rečenicu: ''Navedeni dokumenti trebali bi se u pravilu donositi na godišnjoj razini i to u prvom kvartalu''.

Ispravak netočnih informacija koje obmanjuju javnost dostavljen nam je iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a, napisan u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima s područja zaštite i spašavanja stanovništva i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nepogoda.

Ispravak prenosimo u cijelosti:

Izradba planskih dokumenata s područja zaštite i spašavanja stanovništva i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nepogoda na području FBiH

1. Sukladno s odredbama članka 173. stavka 3. Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nepogoda (Službene novine Federacije BiH, broj 39/03, 22/06 i 43/10) procjenu ugroženosti područja županije izrađuje županijska uprava civilne zaštite u suradnji sa županijskim ministarstvima i drugim tijelima županijske uprave. Sukladno Metodologiji za izradbu procjene ugroženosti od prirodnih i drugih nepogoda (Službene novine FBiH, broj 8/11) usvojena procjena analizira se jednom godišnje, pri čemu se procjenjuje potreba njezina ažuriranja i dogradnje te, ukoliko su nastale određene promjene koje bitno utječu na promjenu procijenjenoga stanja, pristupa se ažuriranju. Analiza Procjene ugroženosti prostora HNŽ-a od prirodnih i drugih nepogoda, usvojena od strane Vlade HNŽ 2016. godine, pokazala je kako nije bilo promjena koje bi mogle dodatno ugroziti pučanstvo (primjerice, izgradnja velikih industrijskih postrojenja, izgradnja objekata za proizvodnju kemijskih sredstava i sl.) te nije pristupano njezinim izmjenama.

2. U skladu s Uredbom o sadržaju i načinu izradbe planova zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nepogoda  i planova zaštite od požara (Službene novine FBiH, broj 8/11), Plan zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nepogoda HNŽ-a izrađen je 2014. godine,  a ažuriran 2018. godine i usvojen od strane Vlade HNŽ-a. Sukladno članku 66. navedene Metodologije, planovi zaštite i spašavanja podliježu obvezi ažuriranja kojoj se pristupa onda kada se u procjenama ugroženosti  izvrše odgovarajuće izmjene suštinskoga karaktera koje utječu na primjenu rješenja utvrđenih u planovima zaštite i spašavanja. Navedeni Zakon i podzakonski propisi nisu ograničili vremensko trajanje procjena ugroženosti od prirodnih i drugih nepogoda i planova zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nepogoda, a obvezna su ih izraditi sva tijela civilne zaštite na svim razinama vlasti.

3. Na osnovu članka 173. Zakona o zaštiti i spašavanju, izrađen je Program razvoja zaštite  i spašavanja od prirodnih i drugih nepogoda u HNŽ-u za razdoblje od 2018. do 2024. godine koji je usvojen u Skupštini HNŽ-a. Navedeni Program razvoja, sukladno Zakonu o zaštiti i spašavanju, donosi se za razdoblje od pet ili sedam godina.

4. Procjena ugroženosti od požara HNŽ-a i Plan zaštite od požara HNŽ-a izrađeni su u sklopu provedbe projekta "Joint responce" u sklopu Programa IPA CBC BiH – MNE, gdje je Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a bila vodećim partnerom. Procjenu ugroženosti od požara HNŽ-a Vlada HNŽ-a usvojila je na sjednici održanoj 23. veljače 2024. godine, a Plan zaštite od požara usvojen je na sjednici održanoj 18. travnja 2024. godine. Provedba projekta "Joint responce" trajala je u razdoblju od 1. srpnja 2022. do 30. lipnja 2024. godine.

I ovom prigodom molimo medije za suzdržanost od objavljivanja neprovjerenih informacija koje unose dodatni nemir u ionako nezapamćeno teškom stanju.