VLADA HNK: HITNO DEBLOKIRATI RAČUNE OPĆE BOLNICE I DOMA ZDRAVLJA U KONJICU
09-12-2021, 13:13

Na današnjoj sjednici, Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona razmotrila je informaciju o jutros održanom sastanku dr. sc. Nevenka Hercega, premijera Hercegovačko-neretvanskog kantona, dr. sc. Gorana Opsenice, ministra zdravstva, rada i socijalne zaštite i Adnana Faladžića, ministra finansija s dr. Dženanom Leparom, direktorom Opće bolnice Konjic i dr. Jasminkom Brkan-Hrvačić, direktoricom Doma zdravlja Konjic, te je usvojen Zaključak da se od Vlade Federacije BiH i Porezne uprave FBiH  zatraži da, u skladu sa svojim nadležnostima, ulože dodatne napore kako bi se hitno deblokirali računi JU Opća bolnica Konjic i JU Dom zdravlja Konjic. Istaknuto je kako, uz niz problema koje imaju te zdravstvene ustanove, situaciju dodatno usložnjava najava doktora i medicinskog osoblja o raskidanju ugovora o radu.

Inače, na sastanku je razgovarano o teškoćama vezanim za rad Opće bolnice i Doma zdravlja Konjic, osobito o problemu blokade računa zbog duga na ime poreznih obaveza u iznosu od 5.356.440,30 KM.

Istaknuto je kako je Vlada HNK, u cilju osiguranja nesmetanog funkcionisanja svih zdravstvenih ustanova, pa tako i onih sa područja općine Konjic, u proteklom periodu poduzimala i poduzima niz konkretnih mjera i aktivnosti, izdvajajući značajna redovna i vanredna budžetska sredstva iz tekuće pričuve za tu namjenu.

Konkretno, u Izmjenama i dopunama Budžeta za 2021. godinu, predviđeno je povećanje od milion KM domovima zdravlja te milion KM za bolničke ustanove u HNK. Takvo je povećanje planirano i u Nacrtu Budžeta za 2022. godinu.

Također, u Izmjenama i dopunama Finansijskoga plana Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK za 2021. planirano je više od 4 miliona KM dodatnih sredstava za tri bolnice u HNK. U tom kontekstu, očekujemo da Upravno vijeće ZZO-a hitno usvoji tzv. Rebalans Finansijskoga plana za ovu i Finansijski plan za 2022. godinu. Dakako, značajan dio tih sredstava ići će i za Dom zdravlja i Opću bolnicu Konjic.

Na sastanku je ponovno naglašeno kako je Vlada prihvatila i Sporazum o zajmu između Saudijskog fonda za razvoj i BiH u iznosu od 32 miliona KM za projekat izgradnje i obnove u HNK, a kojim je za izgradnju i obnovu odjela i nabavke računarske i medicinske opreme za Opću bolnicu Konjic izdvojeno ukupno 3,2 miliona KM.

Osim toga, Vlada i Skupština HNK snažno se zalažu za što skorije upućivanje u parlamentarnu proceduru Zakona o finansijskom konsolidiranju javnih zdravstvenih ustanova u FBiH, čime bi se riješio dio problema poslovanja zdravstvenih ustanova.

 „Unatoč brojnim izazovima koji pred nama stoje u ovo složeno vrijeme prouzročeno pandemijom i njezinim posljedicama, Vlada HNK će, u skladu sa budžetskim mogućnostima, nastaviti podržavati rad i razvoj zdravstvenih ustanova, ujedno očekujući jednako razumijevanje i konkretnu pomoć i od drugih nivoa vlasti jer nam kvalitetna zdravstvena usluga našim sugrađanima svima mora biti u vrhu prioriteta“, zaključio je premijer Herceg.