Službena stranica Vlade HNŽ/K
Prof. dr. sc. Nevenko Herceg, premijer Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, prof. dr. sc. Svjetlana Stanić-Koštroman i doc. dr. sc. Marijo Šiljeg, koautori su knjige „Čovjek i okoliš“ koja je, u okviru Dana otvorenih vrata studija biologije, predstavljena javnosti.
„Čovjek je ovisniji o svom okolišu nego okoliš o njemu. Pa ipak, iz svoje nepokolebljive vjere u tehnološki, naučni i industrijski napredak, često je nekritički prihvaćao, a to još i danas čini, brojne izume prije ozbiljnih studija i testiranja njihovih učinaka na čovjeka i njegov okoliš. Ta je vjera, posljedično, iznjedrila tehnokratski mentalitet koji potpiruje prometejsku viziju neograničene ljudske moći i u kojem se tehnologija smatra glavnim ključem ljudske egzistencije.
Kao logična posljedica ovoga tehnokratskog mentaliteta, pojavila se globalna ekološka kriza. Već od sredine prošloga vijeka svjedočimo brojnim promjenama Zemljina sistema. Neka mi ovdje bude dopušteno navesti samo neke: značajni porast brzine erozije i sedimentacije, promjene velikih razmjera u biogeokemijskim ciklusima odnosno kruženju ugljika, dušika, fosfora i drugih elemenata, početak značajnijih globalnih promjena klime i promjena u nivou mora, te biotičke alternacije u morskim i kopnenim ekosistemima; zatim, sve je više plastike i drugih tzv. tehnofosila, umjetnih radionuklida povezanih s nuklearnim testiranjima i čestica ugljika koji potječu od industrije.
Naša osnovna teza glasi da čovjekovi izumi nisu i ne smiju biti važniji za njegovu vlastitu budućnost i održivost života na Zemlji, od najsitnijih čestica i najmanjih živih bića. Stoga je zaštita okoliša „integralni dio razvojnoga procesa i ne može se smatrati izoliranim“, rekao je dr. Herceg.
Knjigu su, uz koautore, predstavili akademik Ferdo Bašić i dr. sc. Davor Lučić, koji su istaknuli vrijednost djela koje će zasigurno biti od velike koristi studentima, ali i široj javnosti zainteresiranoj za zaštitu okoliša i odnos čovjeka prema okolišu.