Službena stranica Vlade HNŽ/K

- Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona čvrsto je opredijeljena da, u okviru svojih nadležnosti, ovlaštenja i odgovornosti, bude jaka podrška Bosni i Hercegovini na njezinom evroatlantskom putu. Na tom tragu, posebno važnim smatramo snažno uključivanje u projekte međuregionalne saradnje, o čemu najbolje svjedoče brojne aktivnosti koje provodimo – rekla je u pozdravnom govoru premijerka HNK-a Marija Buhač na predstavljanju COASTRUST projekta, održanom danas u mostarskom hotelu Buna.
Istaknula je da Vlada nastoji da bude pokretač, primjer i poticaj i drugima za promovisanje razmjene iskustava, dijeljenje znanja i primjenu dobre prakse kojom se promovišu univerzalne evropske vrijednosti.
- Uložit ćemo dodatne napore da bismo, kroz prekograničnu i međuregionalnu saradnju kao i zajednički rad na projektima, dali jak vjetar u leđa međunarodnoj promociji naših privrednih, kulturnih, prirodnih i drugih resursa. Naša multisektorska integrisana Strategija razvoja HNK-a, uz ostale strateške dokumente, čvrsta je osnova za jače učestvovanje u programima i projektima Evropske unije i jačanje prekogranične povezanosti sa našim susjedima, a upravo je održivi razvoj jedan od najvažnijih ciljeva sadržanih u toj strategiji – poručila je Buhač, podsjetivši da je osnovni cilj projekta COASTRUST očuvanje biološke raznolikosti i osiguranje održivog upravljanja obalnim područjima Mediterana.
Projektni partneri dolaze iz čak sedam zemalja, a predstavnik BiH upravo je Kabinet predsjednice Vlade HNK-a. Projekat će trajati do 31. augusta 2026. godine, sa ukupnim budžetom u iznosu od 2.420.503,00 eura.
- Ovaj projekat smatramo jako važnim unutar zaštite našeg jedinstvenog prirodnog dobra, doline rijeke Neretve, njenih pritoka, neretvanske delte i našeg obalnog područja. Mnoštvo je pitanja koja nas muče kada govorimo o tim geografskim pojasevima HNK-a, od opasnosti prodiranja saliniteta duboko u unutrašnjost, pitanja Gornjih horizonata, zbrinjavanja otpada i smanjenja zagađenja naše životne okoline, zaštite ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, zaštite zdravlja ljudi, preko održivog pristupa u rješavanju okolišnih i infrastrukturnih problema, do održivog gospodarenja morskom obalom i izgradnje neumskog prostora kao globalno prepoznate cjelogodišnje turističke destinacije. COASTRUST odgovara tek na dio tih pitanja, ali se savršeno uklapa u našu dugoročnu viziju brige za okoliš i životnu sredinu, poticanje privrednog rasta i poboljšanje kvalitete života naših stanovnika. Ovaj projekat jedan je od nužnih mehanizama koji će nam pomoći da nastavimo djelovati u željenom pravcu, na putu ostvarenja postavljenih ciljeva – zaključila je premijerka.
Inače, COASTRUST bavi se potrebom održiva korištenja, upravljanja, zaštite ili obnove vrsta, staništa ili ekosistema uz uključivanje dionika iz povezanih privrednih sektora i građana, a sve u skladu sa evropskim političkim okvirom koji promoviše participativne pristupe poticanju očuvanja bioraznolikosti. Usredotočuje se na upravljanje okolišem kao oblikom upravljanja koji djeluje na lokalnom nivou i nivou zajednice te odražava sve veći uticaj ekoloških načela na različite privredne sektore. Projekat primjenjuje upravljanje okolišem u obalnim područjima izloženim uticaju antropogenih pritisaka, što će ishoditi uspostavljanjem višedioničnih mehanizama upravljanja u cilju poboljšanja upravljanja prirodnim resursima na kopnu i moru.
Osim Kabineta predsjednice Vlade HNK-a, partneri projekta su i Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije (DUNEA), Odjel za arhitekturu sveučilišta Roma Tre, Andaluzijska federacija gradova i pokrajina (FAMP), Institut za zaštitu prirode u Albaniji, Zaklada za održivi razvitak SUBMON i Nature Trust Malta, dok su pridruženim partnerima: Sveučilište u Patrasu, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim područjima DNŽ-a, Planinska zajednica Lepini Ausoni, Općina Nijar, Prefektura Shkoder, Općina Neum, Općina Domus De Maria i MUV d.o.o.