VLADA HNK-A PROSVJETARIMA PONUDILA ZNAČAJNO VIŠE NEGO OSTALIM BUDŽETSKIM KORISNICIMA
21-02-2025, 10:02

Nakon što je Vlada HNK-a u više navrata od sindikata prosvjete tražila službeno pokretanje inicijative za izmjene i dopune Kolektivnog ugovora, a sve u cilju postizanja rješenja, kao i zaštite djece i nastavnog procesa, sindikati to nisu učinili. Unatoč tome, Vlada je u nastojanju iznalaženja rješenja ovog problema, a imajući u vidu završne aktivnosti na izradi Budžeta za 2025., sama uputila inicijativu i pozvala ih na sastanak koji je održan jučer.

Premijerka Marija Buhač, ministar obrazovanja Adnan Velagić i ministar finansija Adil Šuta sindikalne čelnike upoznali su sa aktivnostima oko izrade Budžeta i, u tom kontekstu, sa postignutim dogovorima o novim koeficijentima za državne službenike i namještenike, kao i policijske službenike. Istaknuli su da na istim načelima žele da postignu dogovor i sa sindikatima prosvjete.

Vladin prijedlog prosvjetnim radnicima znatno je povoljniji u odnosu na druge budžetske korisnike. Zapravo, Vlada je Aneksom na postojeći kolektivni ugovor jedino njima predvidjela povećanje koeficijenata za 8 % već za platu za februar. Taj su procenat dobili još jedino državni namještenici. Takođe, ponuđeno je povećanje osnovice u iznosu od 5 % koje bi se primjenjivalo od 1. oktobra 2025. te dodatnih 5 % tokom 2026. godine.

Kako su čelnici sindikata i ovaj put nažalost iznijeli neistine o navodnim pokušajima zabrane štrajka, Vlada je dužna da iznese činjenice sadržane u ponuđenom aneksu. Štrajk, kao osnovno pravo, Vlada nije niti ima intenciju zabraniti. Aneks ne podrazumijeva zabranu, nego jasno utvrđuje da se po pitanjima koja su uređena kolektivnim ugovorom i koja se poštuju sindikat neće štrajkati. U svim drugim slučajevima štrajka, minimalni poslovi uređeni su na način kojim bi se poštovalo i pravo učenika na obrazovanje, to jest da će nastavnici obavljati minimum poslova iz svoje primarne djelatnosti, kao što je uređeno i kolektivnim ugovorima za druge oblasti.

Vlada želi eksplicitno zaštiti nepovredivo pravo djeteta na obrazovanje i zaštititi odvijanje nastavnog procesa. Time štrajk nipošto nije zabranjen nego je jasno regulisan način na koji bi ga bilo moguće provoditi, a to ne predviđa apsolutni prekid nastave i izvođenje djece na ulice. Uostalom, i posljednja presuda Kantonalnog suda u Mostaru jasno je rekla da je nedavni štrajk, kada su djeca duže od mjesec dana bila van školskih klupa, potpuno nezakonit, a to povlači i pitanje eventualne krivične odgovornosti.

Da bismo izbjegli ponavljanje takvih situacija, a sindikatima zaštitili pravo na zakonito izražavanje nezadovoljstva, ujedno i riješili pitanje poboljšanja materijalnih prava prosvjetnih radnika, Vlada je ponudila potpisivanje Aneksa i povećanje njihovih ličnih dohodaka. Takođe, Vlada je sindikalne čelnike upoznala sa činjenicom da, zbog obaveza koje proizlaze iz Zakona o izvršenju Budžeta, odgovor očekuje do početka naredne sedmice kada je krajnji rok za unos podataka za obračun plata za februar.

Žalosti nas što sindikati u svojim istupima ovaj značajni iskorak i u materijalnom statusu prosvjetnih radnika i u zaštiti djece i nastavnog procesa predstavljaju kao ultimatum, što ne odgovara istini. U iskrenom uvjerenju da će sindikalno rukovodstvo ovu ponudu ipak prepoznati kao najbolje moguće rješenje i najbolji mogući odgovor na njihova traženja, Vlada očekuje pozitivno izjašnjenje i potpisivanje Aneksa kako bi i prosvjetni radnici dobili uvećane plate već za februar, ali i kako bi bio uspostavljen korektan dijalog socijalnih partnera u vremenu pred nama.