Službena stranica Vlade HNŽ/K

Brzom intervencijom Profesionalne vatrogasne postrojbe Čapljina, ugašen je požar koji je, u subotu, 23. jula 2022. godine, oko 14 sati, zahvatio prostor Karaotoka u Parku prirode ''Hutovo blato''. Efikasnom i blagovremenom akcijom, u sklopu koje su na teren izišla tri specijalizirana vatrogasna vozila, zaustavljeno je širenje plamena, spašena jedinstvena flora i fauna zaštićenog prostora Parka prirode, kao i ugroženi privredni objekti u sklopu Karaotoka.
Iako kontinuirano suočeni s brojnim požarima kojih u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, u prosjeku, godišnje bude i do 2000, vatrogasne postrojbe, zajedno s pripadnicima Civilne zaštite, vrlo uspješno odgovaraju svojim zadaćama. Vlada HNK-a, putem Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo, posvećuje posebnu pažnju opremanju službi za zaštitu od požara. U mandatu ove vlade, za jedinice lokalne samouprave odnosno općine i gradove HNK-a osigurano je ukupno 19 vatrogasnih vozila za tehničke intervencije i šumske požare, kao i potrebna vatrogasna oprema (odjela, crijeva, naprtnjače…). Nabavljeni su dronovi za sve općine i gradove i dodijeljeni njihovim vatrogasnim postrojbama i dobrovoljnim vatrogasnim društvima.
U orkviru projekta prekogranične saradnje, ali i sredstvima jedinica lokalne samouprave, širom HNK-a postavljene su i kamere za rano otkrivanje požara te integrirane u Operativni centar Civilne zaštite HNK-a. Tamo se vrši praćenje situacije na terenu i čim se uoči pojava vatre ili dima dojavljuje se operativnim centrima civilne zaštite općina i gradova ili direktno u operativna dežurstva vatrogasnih postrojbi tih područja.
Kako se većina požara događa na nepristupačnim i miniranim terenima, Vlada HNK-a u više je navrata ukazivala na prijeku potrebu nabavke aviona za gašenje požara ili air tractora. Podsjećamo, Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a još je 2017. imenovala Komisiju s ciljem da iznađe optimalno rješenje za nabavku letjelice za potrebe gašenja požara na području HNK-a. Prema tehničkim karakteristikama, nabavnoj cijeni, troškovima održavanja, te iskustvu susjednih zemalja, kao najbolje i najisplativije rješenje ponuđena je letjelica ''Air Tractor AT-802 Fire Boss'', vrijedan 6,5 miliona KM. Letjelica bi bila stacionirana na Međunarodnom aerodromu Mostar i bila dostupna za gašenje požara i na postoru HNK-a, kao i susjednih kantona odnosno Zapadnohercegovačkom i Hercegbosanskom, te jugoistočnog područja Republike Srpske. Očekujući da će tu potrebu prepoznati i drugi nivoi vlasti, Vlada ističe punu spremnost za učestvovanje u finansiranju nabavke tih letjelica. Nažalost, pogotovo u aktuelnomu primjeru Blidinja, i ova godina potvrđuje kolika je nužnost njihova posjedovanja za blagovremeno i efikasno spašavanje i materijalnih i prirodnih dobara, ali i ljudskih života.